Zlatá mince Ostrava - Nová radnice

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Ostrava - Nová radnice
Zlatá mince Ostrava - Nová radnice

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se stala Ostrava.

Ostrava
má bohatou historii – poprvé byla zmiňována již v roce 1267, ale proslula zejména ve 20. století jako průmyslové středisko černouhelné pánve. Právě díky rozvoji průmyslu v meziválečném období se moravskoslezská metropole začala dramaticky rozrůstat. Ve třetím největším městě republiky byla tehdy vybudována Nová radnice – monumentální funkcionalistická budova s vyhlídkovou věží, jejíž stavitelé hleděli do daleké budoucnosti… Jako předloha pro balení mince posloužila faktografická fotopohlednice z roku 1935, která byla oproti starším litografiím a barvotiskům méně náročná na výrobu, a tudíž i dostupnější a levnější. Okénková fotopohlednice zachycuje významné pamětihodnosti města – jednotlivé záběry jsou ručně popsány, a pohlednice tak mohla sloužit jako informační zdroj pro majitele či adresáta.

Medailérka Ludmila Kracíková, DiS., věnovala reverzní stranu mince Nové radnici s 85,6 metrů vysokou věží. Stavbu doprovází opis OSTRAVA. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu královny Alžběty II., letopočtu vydání 2022 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty a ostravské patrioty.
Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(4 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Ostrava-Nova_radnice_proof_1
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Ostrava-Nova_radnice_proof_2
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Ostrava-Nova_radnice_proof_3
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Ostrava-Nova_radnice_proof_4
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Ostrava-Nova_radnice_proof_5