Zlatá mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell
Zlatá mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell

Na první zlaté minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje britský tank Mk VIII Cromwell, který sloužil za druhé světové války.

PRVNÍ MINCE  DO SÉRIE !

Takzvané křižníkové tanky, které v meziválečném období tvořily páteř britských obrněných sil, měly operovat nezávisle na pěchotě a těžkých pěchotních tancích, které ji doprovázely. Byly zkonstruovány k provádění výpadů hluboko do nepřátelského území a spoléhaly takřka výhradně na rychlost. Mimořádná pohyblivost takových tanků šla ruku v ruce s nízkou hmotností, a proto disponovaly jen tenkým pancéřováním a slabou výzbrojí. Když se křižníkové tanky ve Francii a Africe střetly s mnohem silnějšími německými protějšky, britský generální štáb si uvědomil, že musí svou dosavadní koncepci přehodnotit. Tak vznikl první těžký křižníkový tank, který dostal jméno Cromwell. Svým pancéřováním a palebnou silou se mohl měřit se středními tanky, ale přesto zůstal hbitý. Díky výkonnému a spolehlivému motoru Rolls-Royce Meteor, odvozenému od slavného leteckého motoru Merlin, který poháněl například stíhačky Spitfire, se stal nejrychlejším britským tankem válečných let. Cromwelly byly poprvé nasazeny v průběhu vylodění v Normandii v roce 1944. Tou dobou byly britské tankové pluky vyzbrojeny především americkými Shermany, ale Cromwelly do bojů v Evropě rovněž zasáhly. Britským tankistům daly možnost být rovnocennými soupeři Němců.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk VIII Cromwell a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(250 ks)
8.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_Mk_VIII_Cromwell_proof_obal_1
2022_5_NZD_Au_Mk_VIII_Cromwell_proof_obal_2
2022_5_NZD_Au_Mk_VIII_Cromwell_proof_obal_3