Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Kozoroh

Prosinec 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Kozoroh
Stříbrná mince Znamení zvěrokruhu - Kozoroh

Stříbrná mince České mincovny z dárkové série s motivy 12 znamení zvěrokruhu se stane nejen krásným, ale také hodnotným talismanem pro každého, kdo se narodil ve znamení Kozoroha.

Souhvězdí Kozoroha má podobu bájného tvora s kozlí hlavou a rybím ocasem. Dle antické pověsti se jedná o boha lesů, polí, stád a pastýřů, kterému staří Řekové říkali Pan a Římané Faun. Na obloze ho zvěčnil Zeus jako poděkování za pomoc v boji proti strašlivému netvorovi Týfónovi, který chtěl zničit všechny Olympany. Zrozenci ve znamení Kozoroha bývají klidní, trpěliví a vytrvalí. Jejich důslednost jde ruku v ruce se ctižádostivostí. Přestože jejich ambice nebývají malé, díky železné disciplíně nemívají problém vytyčených cílů dosáhnout.

Mince netradičního oválného tvaru nese na reverzní straně kolorované vyobrazení Kozoroha. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince Asamat Baltaev, DiS., vytvořil originální akvarelovou malbu. Reliéf v pozadí za Kozorohem předkládá disk s tuctem znamení zvěrokruhu. Kompozici reverzu pak dotváří ještě latinský opis CAPRICORN a příslušný astrologický symbol. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jeho státní znak, nominální hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a letopočet emise 2021. To vše je obklopeno dvanácti astrologickými znameními.

Mince je uložena do elegantní krabičky.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 45,3 x 30,3 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Kozoroh_proof_etue_1
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Kozoroh_proof_etue_2
2021_1_NZD_Ag_Znameni_Kozoroh_proof_etue_3