Stříbrná mince Sluneční soustava - Uran

Červen 2021 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Sluneční soustava - Uran
Stříbrná mince Sluneční soustava - Uran

Další stříbrná mince České mincovny z cyklu Sluneční soustava je věnována planetě Uran.

Uran,
jmenovec řeckého boha oblohy, je dvakrát dále od Slunce než Saturn. Tato vzdálenost způsobila, že byl objeven až v 18. století jako první planeta od dob antiky. Do té doby byl mylně považován za hvězdu. K Uranu se dostává jen málo světla, a je proto velmi chladný. Teplota zde dosahuje –214 °C. Zatímco většina planet rotuje okolo své osy téměř kolmo k oběžné dráze, sedmá planeta sluneční soustavy je povalená na stranu. Uran je plynným obrem – podobně jako další planety tohoto typu se skládá převážně z vodíku a helia a podobně jako ony má množství prstenců a měsíců. Jeho nejzajímavější oběžnicí je Miranda, jejíž povrch je rozervaný hlubokými kaňony.

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Uranu v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis URAN. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2021 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Uranu si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích.Autor: Asamat Baltaev, DiS., Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(800 ks)
2.690 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_1_NZD_Ag_Slunecni_soustava_Uran_proof_etue_1
2021_1_NZD_Ag_Slunecni_soustava_Uran_proof_etue_2
2021_1_NZD_Ag_Slunecni_soustava_Uran_proof_etue_3