Sada čtyř stříbrných mincí Bazilika sv. Petra

Duben 2021 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř stříbrných mincí Bazilika sv. Petra
Sada čtyř stříbrných mincí Bazilika sv. Petra

Volný cyklus České mincovny, který je věnován slavným svatostánkům, představuje po dominantách Prahy a Paříže svou třetí emisi. Sada čtyř stříbrných mincí vzdává hold bazilice svatého Petra ve Vatikánu.

Vatikán
je s rozlohou 0,44 km² a s populací čítající 850 obyvatel nejmenším státem na světě. Jeho význam napříč dvěma tisíciletími lidské historie je však ohromný a neméně velkolepá je stavba, která se nachází v jeho srdci. Bazilika svatého Petra, která stojí na místě, kde byl apoštol umučen a pohřben, je největším kostelem světa. Jejím charakteristickým rysem je monumentální klenba. Tato kupole, která je dílem Michelangela Buonarrotiho, se tyčí do výšky 136,6 metrů a váží 14 tisíc tun. Proslulý renesanční umělec přispěl též k bohaté výzdobě interiéru svatostánku, a to sochou truchlící Panny Marie a ukřižovaného Ježíše Krista, která je známá jako Pieta. Dovnitř baziliky se vejde na 60 tisíc lidí, ale díky prostornému Svatopeterskému náměstí se může bohoslužeb zúčastnit až 400 tisíc věřících. Architektem náměstí se stal Gian Lorenzo Bernini, který byl pro baroko (podobně jako Michelangelo pro renesanci) revolučním mistrem, jenž ukázal cestu celému světu.

Jednotlivé mince, které jsou dílem medailéra MgA. Jakuba Oravy, DiS., jsou věnovány rozličným aspektům vatikánské baziliky. První mince připomíná smrt svatého Petra, který byl ukřižován hlavou dolů, protože se necítil být hoden zemřít stejným způsobem jako Ježíš Kristus. Druhá mince předkládá plány Michelangelovy kupole, která nabízí dechberoucí pohled na Vatikánské zahrady i město Řím. Třetí mince nese vyobrazení Svatopeterského náměstí s obeliskem a kolonádou, která jako otevřená náruč vítá všechny věřící. Čtvrtá mince je věnována papežům – předkládá jejich insignii (svazek zkřížených klíčů, které symbolizují autoritu v pozemském a nebeském království) a pohřebiště, které se nachází uvnitř baziliky. Averzní strana, která je čtveřici mincí společná, je věnována Petrovu trůnu. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a letopočet emise 2021.

Komplet je uložen do luxusní dřevěné etue.Autor: MgA. Jakub Orava, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 34 mm, hmotnost: 4x 16 g, nominál: 4x 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
4.950 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_4x1_NZD_Ag_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_1
2021_4x1_NZD_Ag_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_2
2021_4x1_NZD_Ag_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_3
2021_4x1_NZD_Ag_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_4