Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2021

Září 2021 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2021
Zlatý 5-dukát sv. Václava se zlatým certifikátem 2021

Zlatý pětidukát svatého Václava, který Česká mincovna vyrazila v roce 2021, osloví sběratele, investory i každého, kdo hledá opravdu hodnotný dárek.

V nabídce ČÍSLO 090!

Přemyslovský kníže Václav, který vládl v 10. století, proslul jako mírumilovný panovník obdařený řadou ctností, mezi nimiž vynikaly rytířskost, mravnost a zbožnost. Pěstoval víno a obilí pro svaté přijímání, pečoval o chudé a budoval církevní stavby – například pražskou rotundu svatého Víta, předchůdkyni stejnojmenné katedrály. České zemi se pod Václavovou vládou dařilo a poté, co zahynul rukou svého bratra Boleslava, se stal jedním z nejoblíbenějších svatých a patronem naší vlasti… Není divu, že mu generace, které následovaly, vzdávaly hold nejrůznějšími způsoby – například prostřednictvím zlatých dukátů, které nechávali razit nejen čeští králové, ale také českoslovenští ministři financí. Proslulé prvorepublikové Svatováclavské dukáty sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Stejným způsobem se uplatní i novodobé dukátové ražby České mincovny.

Medailér Mgr. Petr Horák umístil na reverzní stranu zlatého pětidukátu svatou relikvii v podobě lebky knížete Václava s korunou. Okolní výjevy – rytířská přilbice, hrozen vína, obilné klasy, rotunda a ruka krmící nemohoucího – přitom odkazují na výše uvedené ctnosti svatého Václava. Texty na averzu uvádějí SV. VÁCLAV – 5-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak beze zbytku vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč. Kompozici reverzu dotváří ještě letopočet 2021.

Každý pětidukát je ručně číslovaný na hraně a opatřený unikátním číslovaným certifikátem pokrytým vrstvou ryzího zlata.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 17.45 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
44.990 Kč
(1 ks skladem)