Zlatá mince Praha - Týnský chrám

Květen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Praha - Týnský chrám
Zlatá mince Praha - Týnský chrám

Další pražskou pamětihodností, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je Týnský chrám.

Kostel Matky Boží před Týnem
– lidově Týnský chrám – je nepřehlédnutelnou pražskou dominantou. Je charakteristický nejen svou stavbou, ale i sochařskou výzdobou a je neodmyslitelně spjat s érou husitství a s panováním Jiřího z Poděbrad. Na sběratelsky cenné okénkové litografii, která posloužila jako předloha pro balení mince, je staroměstský svatostánek vyobrazen ve společnosti dalších velkolepých pamětihodností hlavního města. Pohlednice s českým textem byla vydána drážďanským nakladatelstvím C. Schwager již v roce 1899, ale odeslána byla až v roce 1903. Tato skutečnost svědčí o oblíbenosti takových pohlednic, které byly vydávány ve větším počtu.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky MgA. Terezy Eisnerové, je věnována západnímu průčelí kostelu doplněnému opisem TÝNSKÝ CHRÁM – PRAHA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: MgA. Tereza Eisnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Praha-Tynsky_chram_proof_1
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Praha-Tynsky_chram_proof_2
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Praha-Tynsky_chram_proof_3
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Praha-Tynsky_chram_proof_4
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_Praha-Tynsky_chram_proof_5