Zlatá mince Jen počkej! - Na stadioně

Květen 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Jen počkej! - Na stadioně
Zlatá mince Jen počkej! - Na stadioně

Motivem třetí zlaté mince České mincovny z pětidílné minisérie, která je inspirována nesmrtelnou sovětskou groteskou Jen počkej!, se stala epizoda s názvem Na stadionu.

Groteska o smolařském vlkovi, který pronásleduje roztomilého zajíce, zpočátku neměla ustláno na růžích. Původní scénář byl studiem animovaného filmu Sojuzfilm celkem sedmkrát odmítnut. Režiséři se totiž báli, že by zlý padouch, který kouří a unáší děti v kočárku, mohl nepříznivě ovlivnit morální výchovu mládeže. Jeden z nich – Vjačeslav Kotěnočkin – se ale hrozícího střetu se sovětskou cenzurou nezalekl a dobře udělal. Krátký animovaný film s názvem „Jen počkej!“ se divákům i kritice zalíbil natolik, že se z něj tvůrci rozhodli udělat seriál. Každá ze šestnácti epizod původní sovětské série se odehrává v jiném prostředí, ale každé je jako stvořené pro ztřeštěnou honičku. Dějištěm čtvrté epizody je sportovní stadion, kde se vlk střetne s řadou sportovců a jejich náčiním…

Reverzní strana oficiálně licencované mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá vystrašeného zajíce, který na běžecké dráze utíká před vlkem vymóděným do sportovního trikotu. Kompozici dotváří text NA STADIONU. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Nezapomeňte, že součástí první mince s vlkem bylo speciální sběratelské album, kam si můžete uložit kompletní kolekci pěti mincí.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
7.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Jen_Pockej_Na_stadionu_proof_etue_1
2021_5_NZD_Au_Jen_Pockej_Na_stadionu_proof_etue_2
2021_5_NZD_Au_Jen_Pockej_Na_stadionu_proof_etue_3