Sada čtyř zlatých mincí Bazilika sv. Petra

Duben 2021 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí Bazilika sv. Petra
Sada čtyř zlatých mincí Bazilika sv. Petra

Volný cyklus České mincovny, který je věnován slavným svatostánkům, dosud představil pražskou katedrálu svatého Víta a pařížskou katedrálu Notre-Dame. Třetí sada čtyř zlatých mincí vzdává hold vatikánské bazilice svatého Petra.

Ve Vatikánu, který je srdcem křesťanského světa, se v 1. století našeho letopočtu nacházel cirkus římského císaře Nerona, kde nalezlo smrt mnoho pronásledovaných křesťanů. Podle legendy byl mezi nimi i sám svatý Petr. Hrob apoštola, který byl ukřižován hlavou dolů, protože se necítil být hoden zemřít stejným způsobem jako Ježíš Kristus, se záhy stal poutním místem a o tři staletí později nad ním římský císař Konstantin I., který proslul jako velký podporovatel křesťanů, nechal vybudovat baziliku svatého Petra. Nejednalo se však o svatostánek, který známe a obdivujeme dnes. Ten vznikl až mezi lety 1505 a 1629 pod vedením nedostižných umělců renesance a baroka – od Donata Bramanteho, který navrhl základní plány baziliky, přes Michelangela Buonarrotiho, kterému stavba vděčí za monumentální kupoli, po Giana Lorenza Berniniho, který vdechl život Svatopeterskému náměstí s kolonádou, plejádou soch světců a egyptským obeliskem z časů Římského impéria.

Každá ze čtyř mincí v sadě je věnována jinému aspektu vatikánské baziliky, ale všechny jsou dílem medailéra MgA. Jakuba Oravy, DiS. První mince připomíná smrt svatého Petra, který je pohřben pod bazilikou. Druhá mince předkládá plány Michelangelovy kupole, která se tyčí do výšky 136,6 metrů a nabízí dechberoucí pohled na Vatikánské zahrady i město Řím. Třetí mince nese vyobrazení Svatopeterského náměstí, které jako otevřená náruč vítá všechny věřící. Čtvrtá mince je věnována papežům – předkládá jejich insignii (svazek zkřížených klíčů, které symbolizují autoritu v pozemském a nebeském království) a pohřebiště, které se nachází uvnitř baziliky svatého Petra. Averzní strana, která je čtveřici mincí společná, je věnována Petrovu trůnu. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2021.

Sada je uložena do luxusní dřevěné etue.Autor: MgA. Jakub Orava, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 22 mm, hmotnost: 4x 7.78 g, nominál: 4x 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
59.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_4x10_NZD_Au_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_1
2021_4x10_NZD_Au_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_2
2021_4x10_NZD_Au_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_3
2021_4x10_NZD_Au_sada_Bazilika_Sv._Petra_proof_4