Zlatá mince Zámek Hluboká nad Vltavou

Duben 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Zámek Hluboká nad Vltavou
Zlatá mince Zámek Hluboká nad Vltavou

Další významnou pamětihodností, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je zámek Hluboká.

Velkolepý komplex v jihočeském městě Hluboké nad Vltavou patří k turisticky nejatraktivnějším českým památkám a není se čemu divit. Novogotický zámek přestavěný v tudorovském stylu anglického Windsorského paláce u nás nemá sobě rovného, pročež se stal ideálním motivem výpravných barevných pohlednic, které se po skončení éry korespondenčních lístků na konci 19. století těšily mimořádné oblibě. Originální okénková litografie, která posloužila jako předloha pro balení mince, byla vyrobena v roce 1897 a předkládá nejen samotný zámek, ale také okolní přírodu s rozsáhlými oborami.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., je věnována členitému průčelí zámku a ozdobnému textu STÁTNÍ ZÁMEK HLUBOKÁ NAD VLTAVOU. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2021.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_zamek_Hluboka_proof_obal_1
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_zamek_Hluboka_proof_obal_2
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_zamek_Hluboka_proof_obal_3
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_zamek_Hluboka_proof_obal_4
2021_5_NZD_Au_Pohlednice_zamek_Hluboka_proof_obal_5