Zlatá medaile "Děkujeme"

Červen 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá medaile "Děkujeme"
Zlatá medaile

Ani zdaleka není dobojováno a čeká nás ještě spousta odříkání, ale zdá se, že koronavirová pandemie je na ústupu. Je na čase poděkovat všem, kteří se na boji se zákeřnou nemocí podílejí, a ve spolupráci s Českým červeným křížem proto Česká mincovna připravila speciální projekt – emisi zlatého dukátu s výjimečným příběhem.


Na Florence Nightingaleovou čekal pohodlný život. Úlohu anglické šlechtičny však vyměnila za nevděčnou profesi zdravotní sestry a přepych luxusního sídla za krev a špínu krymské války. Když roku 1854 dorazila do Istanbulu, umíralo v lazaretech 42 % raněných vojáků, ale díky průkopnickým metodám, které zavedla, se toto hrozivé číslo podařilo snížit na pouhá 2 %. Čisté ložní prádlo, dostatek světla a čerstvého vzduchu, zdravá strava i zábava – tyto a mnohé další zdánlivé maličkosti zachránily život tisícům lidí. Obětavá ošetřovatelka si získala uznání královny Viktorie, tureckého sultána i Henriho Dunanta, kterého inspirovala k založení Červeného kříže, a její postupy se rychle rozšířily do nemocnic po celém světě. Je jen příhodné, že ženě, která se dnem i nocí starala o potřebné, můžeme vzdát hold v roce, kdy svět zasáhlo řádění koronaviru. Medaile slouží také jako poděkování všem – profesionálům i dobrovolníkům –, kteří 200 let po narození Florence Nightingaleové dělají ze světa lepší místo.

Reverzní strana dukátu, který je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá portrét Florence Nightingaleové inspirovaný dobovou fotografií, její jméno a životní letopočty 1820–1910. Na pozadí je umístěn symbol Červeného kříže. Averzní stranu pak beze zbytku vyplňuje slovo DĚKUJEME v celé řadě světových jazyků.

Z ceny každé prodané zlaté medaile věnuje Česká mincovna 500 Kč Českému červenému kříži, který je patronem emise. Nákupem přispějete na dobrou věc a zároveň rozšíříte svou sbírku o mimořádný kousek. Pokud chcete poděkovat někomu, kdo vám pomohl v těžkých časech, pak můžete medaili použít jako dárek – pro tento případ je v certifikátu pravosti prostor, kam lze vepsat věnování…



Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
9.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_Au_medaile_Dekujeme_proof_etue
2020_Au_medaile_Dekujeme_proof_karta
2020_Au_medaile_Dekujeme_proof_karta_2
2020_Au_medaile_Dekujeme_proof_medaile_avers