Zlatá mince Patroni - Svatý Josef

Březen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatý Josef
Zlatá mince Patroni - Svatý Josef

Svatý Josef je ochráncem každého, kdo pracuje se dřevem, a je také jedním z patronů českých zemí. Představuje se na páté zlaté miniminci České mincovny z cyklu Patroni.

Josef z Davidova rodu, povoláním tesař, se zasnoubil se ženou jménem Marie. Když zjistil, že jeho nastávající, která je stále pannou, čeká potomka, který není jeho, zjevil se mu anděl Páně. Řekl mu, že se nemá bát Marii i její zázračné dítě přijmout za své. Spravedlivý Josef uposlechl, a stal se tak vyvolenou hlavou Svaté rodiny a pěstounem budoucího křesťanského Mesiáše, který se rovněž vyučil tesařskému řemeslu… Protože svatí se obvykle stávali patrony profesí, které sami zastávali, bdí Josef nad dělníky a všemi profesemi pracujícími se dřevem – tesaři, truhláři, stolaři, řezbáři, bečváři, koláři, dřevorubci a dalšími. Je také ochráncem pronásledovaných, umírajících, celé církve a rodiny. Stal se vzorem ctnostného muže – laskavého, důstojného, spravedlivého a moudrého – takového, který je pohotový v jednání, ale bez zbytečných řečí dobrovolně ustupuje do pozadí… V ikonografii bývá vyobrazen ve své tesařské dílně nebo jako člen Svaté rodiny – například s bílou lilií a malým Ježíšem v náručí.

Právě toto vyobrazení zvolil pro reverzní stranu mince medailér David Kružliak. Svatá dvojice je obklopena česko-anglickým opisem SVATÝ JOSEF – SAINT JOSEPH. Averzní strana pak předkládá profil a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá minimince, která je zasazena do speciálního česko-anglického balení, poslouží jako talisman pro štěstí, dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Svaty_Josef_proof_pohlednice_1
2020_5_NZD_Au_Svaty_Josef_proof_pohlednice_2
2020_5_NZD_Au_Svaty_Josef_proof_pohlednice_3
2020_5_NZD_Au_Svaty_Josef_proof_pohlednice_4