Sada čtyř zlatých mincí Katedrála Notre-Dame v Paříži

Duben 2020 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí Katedrála Notre-Dame v Paříži
Sada čtyř zlatých mincí Katedrála Notre-Dame v Paříži

V roce 2020 si připomínáme první výročí požáru, který zpustošil pařížskou katedrálu Notre-Dame. Osud svatostánku, který je skutečným srdcem historické Paříže, nenechal nikoho chladným a jako vzpomínka na bohatou historii Matky Boží vychází sada čtyř zlatých mincí České mincovny.

Není důvod nevěřit, že by katedrála nepovstala z popela – už jednou se jí to podařilo. Základní kámen stavby byl položen roku 1163 a dokončena byla až o 182 let později, roku 1345. Francouzská historie byla bouřlivá a stejný byl i osud katedrály. Nejvíce ji zasáhla Velká francouzská revoluce – roku 1793 byla celá katedrála vyrabována. Revolucionáři rozbili vzácné sochy, zničili varhany, vysklili vitrážová okna, vytloukli zdivo a roztavili oltáře z drahých kovů i většinu zvonů, ze kterých pak byla odlita děla. Stavba měla být prodána do soukromého vlastnictví a následně rozebrána na stavební materiál… Poté se však moci chopil Napoleon Bonaparte, který zkázu katedrály odvrátil a roku 1804 v ní uspořádal svou velkolepou korunovaci na císaře. Skutečná vlna zájmu o obnovu národní památky se však zvedla až po roce 1831, kdy Victor Hugo vydal svůj nejslavnější román Chrám Matky Boží v Paříži. Srdceryvný příběh znetvořeného Quasimoda podnítil veřejnou sbírku na rekonstrukci katedrály a pomohl zachovat pařížský klenot pro budoucí generace…

Na reverzních stranách zlatých mincí se v podání medailérky Petry Brodské, DiS., představuje nejen samotná katedrála, která je nejkrásnější francouzskou gotickou stavbou, ale také její proslulé zvony, které oznamovaly řadu stěžejních historických událostí a v jejichž melodii nacházel útěchu zvoník Quasimodo. Další mince jsou věnovány významným osobnostem spojeným s pařížským chrámem. První je Napoleon Bonaparte, druhou Johanka z Arku – Panna orleánská, která byla v katedrále rehabilitována a blahořečena. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich společná averzní strana nezbytné atributy tohoto zahraničního vydavatele – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2020 – zakomponované do lomeného oblouku katedrály.

Sada čtyř mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 22 mm, hmotnost: 4x 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
59.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_4x10_NZD_Au_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_1
2020_4x10_NZD_Au_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_2
2020_4x10_NZD_Au_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_3
2020_4x10_NZD_Au_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_4
2020_4x10_NZD_Au_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_5
2020_4x10_NZD_Au_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_6