Zlatá půluncová medaile Založení SUPŠ sklářské v Železném Brodě

Červen 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Založení SUPŠ sklářské v Železném Brodě
Zlatá půluncová medaile Založení SUPŠ sklářské v Železném Brodě

V roce 2020 si připomínáme 100. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Při této příležitosti vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

V 19. století bylo centrem sklářského světa město Jablonec nad Nisou, které prodávalo 65 % světové produkce bižuterie. Velkolepě pro Jablonecko začalo i 20. století, kdy jen za rok 1911 odevzdalo na daních habsburské monarchii totéž, co celá korunní země Dalmácie. Jablonečtí obchodníci by však nebyli ničím bez sousedního Železného Brodu – městečka, které je křižovatkou na cestách do Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje. Byli to právě místní dělníci, kteří pro ně vyráběli skleněné perle, knoflíky, prsteny, náhrdelníky, kabelky či lustrové ověsy. Výrobou bižuterie se zabývala celá jedna čtvrtina okresu. Železnobrodští skláři se pochopitelně chtěli stát nezávislými a pomoci jim v tom mělo otevření původní české sklářské školy. Tato myšlenka vznikla již před první světovou válkou, ale narazila na odpor jabloneckých exportérů, kteří byli převážně německé národnosti. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě tak byla založena až v roce 1920, v době národního nadšení první republiky, jako protipól starších německých institucí v Novém Boru a Kamenickém Šenově. Netrvalo dlouho a díky věhlasným pedagogům a talentovaným studentům si vybudovala vynikající renomé. Okouzlila nejen doma, ale především na prestižních výstavách v zahraničí, kde zaujaly například unikátní skleněné figurky. Výuka v největší sklářské škole v Evropě, jejíž součástí je i sklářská huť, dnes zahrnuje takřka všechny horké i studené techniky výtvarného zpracování skla a mladí lidé si zde již sto let osvojují nejen umělecké, řemeslné a technické dovednosti, ale také cit pro trvalé hodnoty…

Jako předloha pamětní medaile posloužil výtvarný návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který v soutěži České národní banky obdržel třetí místo, a to za „vydařenou kompozici různých typů sklářských děl“. Tato díla najdete na obou stranách medaile.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je ručně číslována na hraně a doplněna speciálním certifikátem pravosti, který vypráví příběh sklářské školy.



Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká, číslovaná


Proof
(99 ks)
39.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_Au_medaile_SUPS_sklarska_v_Zeleznem_Brode_etue
2020_Au_medaile_SUPS_sklarska_v_Zeleznem_Brode_etue_2