Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Martinec

Říjen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Martinec
Stříbrná mince Legendy čs. hokeje - Vladimír Martinec

Vladimír Martinec přispěl k lesku dvou nejslavnějších generací našeho ledního sportu. Právem mu proto náleží stříbrná mince České mincovny z cyklu Legendy československého hokeje.

Česká hokejová škola vyniká důvtipem a pohotovou improvizací i technickou a taktickou tvořivostí. Jedním z jejích největších klasiků se stal Vladimír Martinec, který proslul originálními řešeními herních situací. Neomylná intuice, která mu za všech okolností pomáhala nalézt to správné východisko, v kombinaci s triumfálním úsměvem od ucha k uchu deptaly jeho soupeře – například Sověty, které v 70. letech hned třikrát pomohl sesadit z trůnu určeného mistrům světa. Není divu, že optimistického a bezstarostného kluka, pro kterého byla hra vším, si hokejoví fanoušci zamilovali. Další velké úspěchy si Vladimír Martinec připsal i později jako trenér – například jako asistent Ivana Hlinky přispěl k triumfu národního týmu na „turnaji století“ v Naganu. „Hokej mám pořád stejně rád, i když jsem dneska v jiné roli,“ nechal se slyšet legendární hokejista.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá hokejistův portrét doplněný číslem jeho dresu 10 a opisem VLADIMÍR MARTINEC, ČLEN SÍNĚ SLÁVY IIHF, MISTR SVĚTA 1972, 1976, 1977, ČLEN SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO HOKEJE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je stát Samoa, jejich averzní strana obsahuje jeho nezbytné atributy – státní znak, portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (WST) a letopočet vydání 2019.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.650 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_mince_Vladimir_Martinec_proof_etue
2019_Ag_mince_Vladimir_Martinec_proof_karta