Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze Švamberka

Srpen 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze Švamberka
Stříbrná medaile České pečetě - Bohuslav ze Švamberka

Čtvrtá stříbrná medaile zkrášlená patinou z cyklu České mincovny České pečetě uzavírá kapitolu věnovanou šlechtě. Připomíná příběh Bohuslava ze Švamberka.

Životopis Bohuslava ze Švamberka, sedmého toho jména v jeho rodě, ilustruje složitost postavení české šlechty v druhé polovině 15. století. Po počátečních sympatiích k Jiřímu z Poděbrad se Bohuslav stal jedním ze zakladatelů Jednoty zelenohorské, která se proti zvolenému králi vojensky obrátila. Toto nepřátelství šlechtice zavedlo do vězení, ale později byl propuštěn. Po Jiříkově smrti Bohuslav vedl, coby nejvyšší hejtman protikrále Matyáše Korvína, boj proti Vladislavu Jagellonskému. Po čase se však stal nepohodlným a Korvín ho nechal uvěznit v Uhrách. Švamberkův neklidný život ukončila smrt roku 1490 – to už byl ale opět na svobodě a doma na svém panství.

Reverzní strana pamětní medaile nese portrét Bohuslava ze Švamberka, který je – stejně jako jeho loajalita – rozpolcený. Jedna polovina portrétu je doplněna českým erbem, druhá erbem uherským. Kompozici reverzu dotváří ještě kruhové logo kolekce a opis, který uvádí jméno a datum úmrtí šlechtice. „Pečeť pána ze Švamberka na averzní straně medaile je tvarově tradiční a obsahově jednoduchá. Nese opis provedený v gotické fraktuře a rodový erb s labutí ve štítu i v klenotu. Erb je erbem mluvícím – to znamená, že použitá symbolika napovídá jméno jejího nositele. Rod totiž přijal jméno Švamberk z německého pojmenování labutě Schwann,“ vysvětluje autor medaile ak. soch. Michal Vitanovský.

Medaile je uložena do speciálního balení s průvodním slovem autora.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost 42 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
2.290 Kč
(1 ks skladem)