Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Vážka

Červenec 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Vážka
Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Vážka

Čtvrtá a závěrečná stříbrná mince prvního ročníku cyklu České mincovny s názvem Zvířecí rekordmani je věnována vážkám. Tito okřídlení členovci, kteří se v nespočtu variací vyskytují po celém světě, jsou nejrychlejším létajícím hmyzem.

Tato rekordní vlastnost slouží vážkám při lovu. Komár mávne křídly pětsetkrát za sekundu, vážka jen třicetkrát. Navzdory této překvapivě nízké frekvenci dosahují vážky při letu rychlosti přesahující 50 kilometrů za hodinu. Dokáží bleskurychle měnit směr, létat pozpátku, do stran, nahoru i dolů a vznášet se na místě jako helikoptéra. Mimořádná hbitost umožňuje vážkám lovit za letu a některé druhy kořist v letu rovnou konzumují. Při lovu vážkám napomáhají také velké oči složené z tisíců drobných oček a specializovaná nervová soustava, která umožňuje neomylně stopovat pronásledovaný cíl. Za letu dosahují některé vážky ještě jednoho rekordního výkonu. Při migraci využívají větrů, které sezónně vanou v mnoha částech světa, a nechávají se jimi unášet na vzdálenost tisíců kilometrů. Takto dokáží překonat i celý oceán…

Medailér Petr Patka, DiS., vyobrazil na reverzní straně mince propracovaný detail hlavy vážky doplněný opisem ODONATA – tj. latinským názvem tohoto hmyzího řádu. Povrch mince je zkrášlený patinou, což dává vyniknout i těm nejjemnějším drobnostem – včetně jednotlivých oček. Autorem averzní strany, která je společná všem mincím z cyklu, je medailér David Kružliak. Kompozice averzu předkládá dvojici přírodních scenérií a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který popisuje rekordní vlastnosti vážek. Nezapomeňte, že mince z cyklu Zvířecí rekordmani si můžete ukládat do praktického sběratelského boxu.Autor: David Kružliak / Petr Patka DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(800 ks)
1.690 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Vazka_blistr_1
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Vazka_blistr_2
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Vazka_blistr_3
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Vazka_blistr_4
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Vazka_blistr_5