Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany

Červenec 2019 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany
Zlatá čtvrtuncová mince Vznik královského hlavního města Praha - Hradčany

Čtyřdílnou minisérii zlatých mincí České mincovny s názvem Vznik královského hlavního města Praha uzavírají Hradčany.

Existence Hradčan je, jak jejich jméno napovídá, úzce spjata s Pražským hradem – tisíciletým sídlem českých králů –, a není proto divu, že byly po staletí střediskem moci. Na Hradčanském náměstí se nachází množství velkolepých paláců – Martinický a Schwarzenberský v renesančním slohu, ŠternberskýToskánský v barokním slohu, Arcibiskupský v rokokovém slohu či Salmovský v klasicistním slohu. V Královské zahradě se nachází Letohrádek královny Anny, který je mnohými považován za nejskvostnější ukázku renesanční architektury na sever od Alp. Vedle sídel moci Hradčany oplývají také bohatstvím staveb spojených s duchovnem. Nelze opomenout barokní Loretu s replikou domu Panny Marie, starobylý Strahovský klášter s majestátními knihovnami, románskou baziliku svatého Jiří a pochopitelně ani naši nejvýznamnější katedrálu svatého Víta, která je dominantou Pražského hradu.

Katedrála svatého Víta vévodí také reverzní straně mince akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Pohled na hlavní průčelí katedrály s rozetou autor doplnil latinským opisem HRADTSIN (Hradčany) a historickým znakem města. Averzní strana je společná celé minisérii a nese pražskou siluetu (ohraničenou Pražským hradem a Karlovým mostem) doplněnou nápisem PRAGA CAPUT REGNI (Praha hlava království). Na averzu se nacházejí také atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok vydání mince 2019 a nominální hodnota 10 DOLLARS (NZD) –, jehož licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince.

Kompletní minisérie, která připomíná Staré Město, Nové Město, Malou Stranu a Hradčany, představuje přírůstek do numismatické sbírky či atraktivní památku na návštěvu hlavního města.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_10_NZD_Au_Praha-Hradcany_proof_etue
2019_10_NZD_Au_Praha-Hradcany_proof_karta