Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Sokol stěhovavý

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Sokol stěhovavý
Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Sokol stěhovavý

Na třetí stříbrné minci zkrášlené patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani se objevuje sokol stěhovavý. Tento dravý pták je vůbec nejrychlejším živočichem na světě.

Pomocí krouživého stoupání v termice se sokol dostává do velkých výšek, odkud pozoruje dění pod sebou. Jakmile ve vzduchu spatří kořist, složí křídla k tělu a přejde do střemhlavého letu, který se vyznačuje strmým úhlem, přímou dráhou a vysokou rychlostí. Díky aerodynamickému tvaru dravčího těla tato rychlost přesahuje 300 kilometrů za hodinu. Během pádu sokol svou rychlost ještě zvyšuje otáčením a k manévrování používá jen nepatrné změny polohy křídel. Jakmile dosáhne svého cíle, prudkým nárazem ho omráčí a zmocní se ho pomocí pařátů. V případě, že kořist útok přežije, ji sokol po klesnutí na zem usmrtí zobákem. Kdyby dravec narazil přímo do těla kořisti, kolizi v takové rychlosti by s největší pravděpodobností nepřežil. Míří proto především na křídla. V případě, že kořist sedí na zemi, se ji sokol pokouší donutit vzlétnout. Vedle střemhlavého lovu dokáže sokol útočit i za normálního letu – při tom už ale své extrémní rychlosti nedosahuje.

Medailér David Kružliak věnoval reverzní stranu mince detailu sokolí hlavy doplněnému latinským jménem dravce FALCO PEREGRINUS v opisu. Povrch každé mince je ručně zkrášlen patinou, která dává vyniknout detailům reliéfu. Kompozice averzní strany, která je společná všem mincím cyklu, se skládá z dvojice přírodních scenérií a náležitostí ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Mince je zasazena do výpravného balení. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který vám blíže představí sokolovy rekordní výkony.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(800 ks)
1.690 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Sokol_stehovavy_blistr_1
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Sokol_stehovavy_blistr_2
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Sokol_stehovavy_blistr_3
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Sokol_stehovavy_blistr_4