Zlatá půluncová medaile Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5

Duben 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5
Zlatá půluncová medaile Sestrojení prvního letadla české výroby Bohemia B-5

V roce 1919 – před rovnými 100 lety – poprvé vzlétl první letoun československé výroby. Jako vzpomínka na průkopnickou Bohemii B-5 vychází půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.

„Nemáme ani zaoceánských přístavů ani zaoceánských lodí – vzduch je naše moře,“ nechal se slyšet Jan Bervida, propagátor československého letectví. Stejný názor měla také řada jeho krajanů. O sestrojení letadla vlastní výroby se v českých zemích počátkem 20. století pokoušel již slavný aviatik Jan Kašpar. Ne jeden, ale hned čtyři aeroplány pak ještě před první světovou válkou vytvořil spolek s názvem Bohemia. Pátý stroj plzeňského sdružení nadšenců se roku 1919 stal prvním vskutku československým letounem. Konstruktérem malého dvoumístného dvouplošníku s dvoulistou dřevěnou vrtulí, otevřenou kabinou, plátěným potahem a označením B-5 se stal inženýr Oldřich Haller. S typickou českou vynalézavostí se při stavbě letounu používalo takříkajíc vše, co amatérským aviatikům přišlo pod ruku. Jako základ posloužily komponenty z vyřazeného stroje rakouského nebo německého původu a řadu dílů pro stavbu poskytli příznivci letectví z plzeňských podniků. Motor používaný v průkopnických letounech bratří Wrightů se Hallerovi podařilo vylepšit natolik, že jeho výkonnost vzrostla o 20 % na 40 koní. Bohemia B-5 pak zažila vzestupy i pády – v jednu chvíli vítala prezidenta Masaryka, aby vzápětí téměř zanikla při tragické nehodě. Naštěstí se neztratila ve víru dějin a dodnes ji můžeme obdivovat v Národním technickém muzeu. Přestože byl první československý letoun dílem skupiny nadšenců, v téže době vznikaly v Praze první skutečné letecké továrny a letectví se postupně stalo výkladní skříní mladé republiky…

Předlohou ražby se stal výtvarný návrh medailéra a pedagoga Luboše Charváta, který v soutěži České národní banky získal druhé místo za „dokonalé navození atmosféry vzletu letadla z letištní plochy v pozadí s hangárem“. Reverzní strana medaile pak předkládá trojici pohledů na Bohemii B-5 – shora, zepředu a zboku.

Náklad limitované emise čítá pouhých 99 kusů – každá medaile je ručně číslována na hraně a doplněna ilustrovaným certifikátem pravosti, který vypráví příběh prvního československého letounu.



Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním


Proof
(99 ks)
24.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Au_medaile_Letadlo_Bohemia_B-5_proof_etue_1
2019_Au_medaile_Letadlo_Bohemia_B-5_proof_etue_2