2019 - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Gepard štíhlý

- 2019 - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Gepard štíhlý
2019 - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Gepard štíhlý

Nový cyklus České mincovny s názvem Zvířecí rekordmani představuje zástupce živočišné říše, jejichž neobyčejné schopnosti se vymykají konvencím. První stříbrná mince zkrášlená patinou je věnována nejrychlejšímu suchozemskému tvorovi na světě, kterým je gepard štíhlý.

PRVNÍ mince do série Zvířecí rekordmani!

Rekordní rychlost slouží kočkovité šelmě při lovu malých kopytníků, jakými jsou například gazely. Gepard dokáže běžet rychlostí až 120 kilometrů za hodinu, ale pouze krátkodobě – přibližně na vzdálenost 200 metrů. Pokud svou kořist nedostihne do 20 sekund, lov obvykle vzdá. To se však příliš často nestává. Mezi lovci samotáři totiž patří k nejdokonalejším predátorům a až 70 % jeho loveckých pokusů končí úspěchem. Pružná stavba gepardího těla je rychlému běhu dokonale přizpůsobena. Při maximální rychlosti se šelma pohybuje skoky dlouhými až 7 metrů. Přesto na svůj rekordní výkon příliš nespoléhá. Při lovu se spokojí se zhruba 55 kilometry za hodinu. Mnohem důležitější je pro geparda schopnost pružně měnit akceleraci, která mu zajišťuje neuvěřitelnou hbitost.

Reverzní strana mince, jejímž autorem se stal medailér Petr Patka, DiS., předkládá vyobrazení gepardí tváře obklopené latinským jménem ACINONYX JUBATUS. Jednotlivé detaily vynikají díky decentní patině. Autorem averzní strany, která je společná všem mincím z cyklu, je medailér David Kružliak. Kompozice averzu se skládá z dvojice přírodních scenérií a atributů ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Mince je uložena do výpravného balení, které obsahuje fotografie a česko-anglický text, který blíže popisuje gepardovu rekordní vlastnost.Autor: David Kružliak / Petr Patka DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(800 ks)
2.490 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Gepard_stihly_patina_b1
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Gepard_stihly_patina_b2
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Gepard_stihly_patina_b3
2019_Ag_Zvireci_rekordmani_Gepard_stihly_patina_b4