Zlatá 1/25 Oz investiční mince Český lev 2019 číslovaný obal

Investiční mince ČESKÝ LEV 2019 - Zlatá 1/25 Oz investiční mince Český lev 2019 číslovaný obal
Zlatá 1/25 Oz investiční mince Český lev 2019 číslovaný obal

Dárková varianta investiční mince je u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny uložena do speciálního balení, které je číslováno.

Nejmenší náklad 400 kusů ! (předchozí ročníky měly 500 ks). V nabídce číslo 016!


První ryze investiční mince ražené v České republice se jmenují „Český lev“ – vznikly v České mincovně a vycházejí pod zahraniční licencí. Aby každý investor mohl jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků do nich uloží, existuje množství variant – nejmenší z nich je zlatá mince o hmotnosti 1/25 unce.

Při používání slova unce je třeba výraz dále specifikovat – existuje totiž celá řada obměn této jednotky, z nichž některé se týkají hmotnosti a jiné objemu. V prostředí mezinárodního obchodu s drahými kovy – především zlatem, stříbrem a platinou –, ale také drahokamy je univerzálně platnou jednotkou hmotnosti tzv. trojská unce (zkráceně „oz“). Ta své jméno odvozuje od francouzského obchodního centra Troyes a byla používána již ve středověku. Jedna trojská unce váží přesně 31,1034768 gramů. Běžně se objevují také její násobky či podíly a využívá se k vyjádření ceny kovů – zpravidla v amerických dolarech za trojskou unci.

Vlastenecký reliéf investičních mincí České mincovny je inspirován tradičními symboly České republiky. Reverzní strana předkládá netradičně realisticky zpracovaného dvouocasého lva, který střeží Svatováclavskou korunu a svatováclavskou orlici na štítu. Averzní strana pak nese atributy ostrova Niue – portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) –, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí. Kompozici averzu doplňuje ještě lipová ratolest. Mince má hned dva autory. Navrhl ji přední výtvarník Jaroslav Bejvl, který však ve věku 75 let zemřel a už ji nestihl dokončit. V jeho díle proto pokračuje nadaný medailér Asamat Baltaev, DiS.

Zlatá mince uložená do speciálního balení představuje přírůstek do numismatické sbírky nebo investičního portfolia, ale také originální dárek.Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 13 mm, hmotnost: 1.24 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(400 ks)
12.900 Kč
(1 ks skladem)