Zlatý dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek

Říjen 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek
Zlatý dukát Národní hrdinové - Karel Janoušek

Rok 2018 je v sérii Národní hrdinové věnován osobnostem z vojenského prostředí. V pořadí šestý zlatý dukát cyklu připomíná osud Karla Janouška.

Pojem hrdinství máme často spojen s násilnou – a tudíž předčasnou – smrtí. Za hrdinu tak bývá všeobecně považován člověk, který podstoupil oběť pro národní společenství nebo vyšší ideály. Hrdinou mohl ovšem být i člověk, který se dožil požehnaného věku, jako tomu bylo v případě generála Karla Janouška. Ten sice nepadl v boji s nepřítelem, nicméně většinu svého života zasvětil boji za svobodu své vlasti – ať už v řadách československých legií (kde bojoval v bitvě u Zborova a prošel sibiřskou anabází), v československé armádě (kde se rozhodl odejít od pěchoty k letectvu a vyměnit pohodlnou štábní kancelář za kokpit letadla) nebo v britském Královském letectvu (kde prosadil vznik samostatných československých perutí). Zatímco britský král ocenil jeho činnost jmenováním do hodnosti maršála, komunistický režim jej chtěl poslat na popraviště a nakonec mu „pouze“ připravil dlouholeté vězení.

„Dominantní část lícové strany dukátu zaujímá portrét Karla Janouška inspirovaný fotografiemi z vrcholného období jeho vojenského poslání. Pohled přimhouřených očí, zvyklých sledovat vzdušný prostor, který je symbolizován matnými a lesklými pásy na pozadí portrétu, se stáčí doleva a předznamenává tak osud, který Karlu Janouškovi připravila poúnorová levicová totalita,“ vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Reverzní strana pak předkládá siluetu stíhacího letounu a řadu svislých linek, které evokují mříže komunistického vězení.

Nedílnou součástí emise je výpravné balení v podobě knížky, která obsahuje tematické pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D.Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 20 mm, hmotnost: 3.49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
9.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_zlaty_dukat_Narodni_hrdinove_Karel_Janousek_blistr_1
2018_zlaty_dukat_Narodni_hrdinove_Karel_Janousek_blistr_2
2018_zlaty_dukat_Narodni_hrdinove_Karel_Janousek_blistr_3
2018_zlaty_dukat_Narodni_hrdinove_Karel_Janousek_blistr_4
2018_zlaty_dukat_Narodni_hrdinove_Karel_Janousek_blistr_5