Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - Václav Havel

Duben 2018 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - Václav Havel
Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - Václav Havel

Ve sběratelské sérii České mincovny Českoslovenští prezidenti se prostřednictvím stříbrných medailí postupně představili Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Emil Hácha, Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda a Gustáv Husák – muži, kteří hledali pravdu a spravedlnost, i ti, kteří lačnili po neomezené moci. Devátá a poslední emise cyklu patří světoznámému disidentovi a dramatikovi, který se stal posledním československým prezidentem a zároveň prvním prezidentem České republiky – Václavu Havlovi.

Když v listopadu 1989 vypukla sametová revoluce, Václav Havel se postavil do jejího čela, a ačkoliv neusiloval o žádné politické funkce, přijal nominaci na prezidenta republiky. Skutečnost, že byl do tohoto úřadu jednomyslně zvolen, a to parlamentem složeným z velké části z komunistických poslanců, byla vnímána jako malý zázrak. V Moskvě pak Václav Havel navrhl odchod sovětských vojsk z Československa a z jeho podnětu byla rozpuštěna Varšavská smlouva. Věnoval se nejen zahraniční politice, ale též zlepšování vztahů se slovenským národem. Jeho opakované snahy o smíření mezi českou a slovenskou politickou reprezentací se však míjely účinkem, jelikož v celém bývalém sovětském bloku sílily nacionalistické nálady. Václav Havel se odmítl podílet na rozpadu státu, na jehož ústavu přísahal, a na svou funkci proto rezignoval. Zanedlouho – po vyhlášení samostatné České republiky – byl však opět zvolen hlavou státu. Pro novou zemi na mapě Evropy to představovalo velkou výhodu, neboť v jejím čele stanula světově respektovaná osobnost. V domácí politice pak Václav Havel vystupoval proti nezdravým jevům a v zahraniční politice vedl Českou republiku k pevnému zakotvení v euroatlantických strukturách.

Akademický sochař Jiří Dostál, autor celé série Českoslovenští prezidenti, věnoval averzní stranu medaile věrnému portrétu Václava Havla obklopenému jeho jménem, výročními letopočty 1936–2011 a nápisem SYMBOL DEMOKRACIE A SVOBODY. Iniciály prezidentova jména jsou zvýrazněné. „V“ symbolizuje vítězné věčko, Havlovo charakteristické gesto. „H“ evokuje okno – zamřížované představující nesvobodu i otevřené do světa. „Na reverzní straně je rozprostřena republika. V jejím centru v prvním plánu je státní znak z doby počátku Havlova prezidentského období, který je překryt znakem České republiky odpovídajícím době závěrečného funkčního období. V opisu je zvýrazněn text PREZIDENT a následují tři fáze vývoje názvu republiky: ČESKOSLOVENSKÉ SOCIALISTICKÉ REPUBLIKY, „pomlčkový“ název ČESKO-SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY a ČESKÉ REPUBLIKY. Ve spodním opisu je uvedeno datum funkčního období a nad ním se nachází lipový list symbolizující demokratickou volbu. Matný povrch znaku České republiky je shodný s povrchem české části území státu,“ vysvětluje medailér.

Stříbrná medaile je tradičně zasazena do propracovaného balení v podobě knížky, která obsahuje tematické pojednání historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Kompletní sbírku všech devíti československých prezidentů si můžete uložit do praktického sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.



Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2018_stribrna_medaile_Vaclav_Havel_proof_blistr_1
2018_stribrna_medaile_Vaclav_Havel_proof_blistr_2
2018_stribrna_medaile_Vaclav_Havel_proof_blistr_3
2018_stribrna_medaile_Vaclav_Havel_proof_blistr_4
2018_stribrna_medaile_Vaclav_Havel_proof_blistr_5