Stříbrná medaile České pečetě - Vladislav Jindřich

Srpen 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Stříbrná medaile České pečetě - Vladislav Jindřich
Stříbrná medaile České pečetě - Vladislav Jindřich

Nová série stříbrných medailí České mincovny, které jsou zkrášleny patinou, vás zavede do atraktivního světa sfragistiky, tedy vědy, která se zabývá pečetěmi. Cyklus postupně představí řadu unikátních značek, které byly ve středověku užívány na našem území, a první emise patří Vladislavu Jindřichovi.

První medaile do série !

Jméno Vladislava Jindřicha, bratra Přemysla Otakara, nepatří v české historii k nejzářivějším. Je však potřeba dodat, že neprávem. V době, kdy přemyslovským rodem už po několik desetiletí zmítala vražedná konfrontace, se rozhodl mocenským bojům učinit přítrž. Když léta páně 1197 stanul poblíž Prahy se svým vojskem proti armádě svého bratra, nezaútočil. Naopak Přemyslu Otakarovi nabídl olivovou ratolest a přenechal mu vládu nad zemí. Pozoruhodné gesto, které budoucím generacím zajistilo mír a prosperitu, nemá ve světových dějinách obdoby, a nemělo by proto být nikdy zapomenuto.

Averzní strana medaile, která je dílem ak. soch. Michala Vitanovského, odborníka na slovo vzatého, připomíná uzavření míru mezi znesvářenými Přemyslovci. Výjev, na kterém bratři odkládají meče a podávají si ruce, je doplněn opisem VLADISLAV JINDŘICH – 1197 a značkou s nápisem ČESKÉ PEČETĚ, která prostupuje celou sérií. Reverz pak patří vyobrazení dobové pečeti, které dominuje rytíř, jehož výzbroj a výstroj odpovídá konci 12. století. Čím je výjimečná? „Lev ve štítu jezdce na pečeti knížete Vladislava Jindřicha je považován za první zobrazení tohoto heraldického zvířete u nás,“ vysvětluje medailér.

osmidílné sérii, která se na naše dávné dějiny dívá originálním způsobem, se můžete těšit ještě na jednu panovnickou pečeť, dvě šlechtické pečetě, dvě církevní pečetě a dvě městské pečetě. Každá z nich je uložena do výpravného balení s ilustracemi a průvodním slovem autora.



Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost: 42 g, patina

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká s popisem


Běžná kvalita
(500 ks)
2.490 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2017_Ag_medaile_Ceske_pecete_Vladislav_Jindrich_blistr_1
2017_Ag_medaile_Ceske_pecete_Vladislav_Jindrich_blistr_2
2017_Ag_medaile_Ceske_pecete_Vladislav_Jindrich_blistr_3
2017_Ag_medaile_Ceske_pecete_Vladislav_Jindrich_blistr_4