2016 - Sada tří stříbrných medailí Václav Havel - dramatik, disident, prezident

- 2016 - Sada tří stříbrných medailí Václav Havel - dramatik, disident, prezident
2016 - Sada tří stříbrných medailí Václav Havel - dramatik, disident, prezident

Mimořádná emise pamětní sady stříbrných medailí, kterou Česká mincovna vydává u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla, představuje jednu z nejvýraznějších osobností naší historie ve třech odlišných úlohách dramatika, disidenta a prezidenta.

Tyto tři osudové role se v Havlově životě navzájem doplňovaly a jedna bez druhé nemohly existovat – výřečnost dramatika umožnila disidentovi otevřeně projevit své názory a renomé disidenta dodalo prezidentovi punc obětavosti. Stejně propojené jsou také tři ražby pocházející z dílny špičkového výtvarníka Vojtěcha Dostála, DiS. Každá z nich má své nezpochybnitelné kouzlo, ale dohromady tvoří něco jedinečného.

Reverzní strany medailí nesou živé portréty Václava Havla – rozcuchané vlasy dramatika a disidenta symbolizují nespoutanost a brýle na čtení posazené nízko na nose vyjadřují inteligenci. Prezident sice vyměnil civilní oděv za formální oblek s vázankou a stejně tak je usedlejší i jeho účes, ale z očí mu nepřestává vyzařovat síla a odhodlání.

Averzní strany jsou pak abstraktním vyjádřením jednotlivých rolí Václava Havla. Dramatika charakterizuje koláž složená z názvů bezpočtu uměleckých děl, kterými na sebe upozornil doma i v celém svobodném světě, morální převaha disidenta nad totalitním režimem je zpodobněna prsty vztyčenými v symbolu vítězství a demokraticky zvolenému prezidentovi náleží silueta Pražského hradu. Pokud se jednotlivé averzy chronologicky seřadí, odhalí srdce – osobní symbol Václava Havla spojený s nesmrtelným výrokem „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Řešení tohoto „hlavolamu“ je vyryto na víčku luxusní dřevěné krabičky, která vedle medailí samotných obsahuje ještě brožuru s obsáhlým tematickým pojednáním historika PhDr. Petra Koury, Ph.D.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 3x 34 mm, hmotnost: 3x 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
6.900 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_1
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_2
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_3
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_4
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_5
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_6
2016_Ag_medaile_Vaclav_Havel_sada_3_kusu_proof_7