Stříbrná mince Mléčná dráha - První tvor na oběžné dráze

Listopad 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Mléčná dráha - První tvor na oběžné dráze
Stříbrná mince Mléčná dráha - První tvor na oběžné dráze

Čtvrtá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována prvnímu tvorovi na oběžné dráze – fence jménem Lajka.

Prvními tvory, kteří dosáhli vesmíru – čili překonali hranici 100 kilometrů nad zemí –, byly americké octomilky v roce 1947, ale prvním živočichem na oběžné dráze Země se stala sovětská fenka. Její jméno bylo Lajka (v doslovném překladu Štěkačka) a jejím domovem byly moskevské ulice. Proč si vědci vybrali právě ji? Usoudili, že toulavý voříšek, který je zvyklý na těžký život, hlad a žízeň, spíše zvládne náročnou přípravu i samotný kosmický let. V neposlední řadě byla Lajka milá a okouzlující – ideální kandidátka pro fotografie, které měly posílit prestiž komunistického režimu… Dvouletá fenka obstála při výcviku na výbornou – zvykla si na stísněnou kabinu, ve které si mohla jenom sednout a lehnout, na speciální kašovitou stravu, na vysoké přetížení, které trénovala na centrifuze, i na ohlušující rachot raketových motorů. Na oběžnou dráhu se vypravila 3. listopadu 1957 na palubě družice Sputnik 2. Vyslání psího pasažéra bylo nezbytným předpokladem lidského letu, protože dopady vesmírné cesty na živé organismy nebyly známé. Návrat z oběžné dráhy tehdy ještě bohužel nebyl možný, a Lajka proto položila život na oltář vědy…

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., stylizovanému vyobrazení Lajčiny rakety, které jako by vypadlo ze stránek dobové sovětské propagandy. Živých barev bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu jsou pak patrné stylizované vesmírné objekty – hvězdy, planety a další družice. Kompozici uzavírá anglický nápis LAIKA. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje portrét Alžběty II. Ten je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2022 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince – tichomořského ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(2500 ks)
1.990 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_prvni_tvor_proof_obal_1
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_prvni_tvor_proof_obal_2
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_prvni_tvor_proof_obal_3