Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krušné hory a Marzebilla

Listopad 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krušné hory a Marzebilla
Stříbrná medaile Strážci českých hor - Krušné hory a Marzebilla

Marzebilla – vládkyně Krušných hor – je posledním dobrým duchem, který se objevuje na stříbrné medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

 

Marzebilla, jejímž domovem jsou Krušné hory, je náladová víla. Někdy je vlídná, jindy zlomyslná a dokáže být i vysloveně nepřátelská. Zatímco hodnému člověku ukáže místa, kde roste hojnost lesních plodů, zlého zavede do nejhlubšího močálu. Přestože se ke každému chová tak, jak si dotyčný zaslouží, v její povaze se zračí zatrpklost vůči lidem, pro kterou má dobrý důvod… Dcera zámeckého pána Marzebilla měla sličnou tvář a dobré srdce. Její otec si přál, aby odešla do kláštera, kde by se jí dostalo výchovy a vzdělání, jenže ona se rozhodla jinak – zamilovala se do rytíře z Výsluní, který její lásku opětoval. Otec jim požehnal a přichystal veselku. Velký den však narušil loupeživý rytíř z Husbergu, který chtěl ruku krásné dívky pro sebe. Oba nápadníci tasili meče a rozpoutal se lítý boj, ve kterém zvítězil rytíř z Výsluní. Domníval se, že jeho sok je po smrti, a otočil se ke své nastávající, ale to byla chyba. Rytíř z Husbergu ho zákeřně bodl do zad. Zdrcená nevěsta seslala na vraha svého milého strašlivou kletbu a utekla do lesů. S sebou si vzala jen železnou rukavici na památku. Loupeživý rytíř do roka zemřel, jeho sídlo se rozpadlo a lidé od té doby v krušnohorských lesích potkávají mlžnou bytost. Někdy je to dívka, jindy stařena, ale vždycky má na ruce železnou rukavici…

Akademická sochařka Majka Wichnerová
vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na strohou krušnohorskou krajinu, která je bohatou zásobárnou vody. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – MARZEBILLA – KRUŠNÉ HORY. Reverzní straně pak vévodí vyobrazení Marzebilly v podobě nešťastné dívky, která se drží za srdce. Na ruce má nezbytnou rytířskou rukavici.

Ve sběratelské sérii se představilo celkem šest horských duchů z celé republiky.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
2.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_Krusne_hory_Marzebilla_proof_etue_1
2022_Ag_medaile_Krusne_hory_Marzebilla_proof_etue_2
2022_Ag_medaile_Krusne_hory_Marzebilla_proof_etue_3