Stříbrná medaile Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda vítězí

Říjen 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda vítězí
Stříbrná medaile Latinské citáty - Veritas vincit - Pravda vítězí

Hledáte originální dárek pro někoho, kdo si cení pravdy? Pak je tu pro vás stříbrná medaile České mincovny „Veritas vincit“ z volného cyklu s názvem Latinské citáty.

Historické heslo „Pravda vítězí“ je neodmyslitelně spjaté s novodobou československou a českou státností. Jeho původ však sahá až do 15. století – do časů Jana Husa, který proslul jako jeden z otců křesťanské reformace. Mistr ve svých vášnivých kázáních a učených spisech kritizoval světskou nenasytnost a mravní úpadek katolické církve. V poukazování na pokrytecké praktiky mocných zašel tak daleko, že byl označen za kacíře a upálen… Pravdu, za kterou neváhal položit život, považoval za nejušlechtilejší ideál. „Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, braň pravdu až do smrti, neboť pravda tě vysvobodí,“ prohlásil muž, který věřil, že „pravda vítězí nad vším“ – „super omnia vincit veritas“. O pět století později si na jeho moudra vzpomněli bojovníci za svobodu, kteří byli v mnohém podobní středověkým husitům. Když se roku 1918 Tomáš Garrigue Masaryk vrátil do osvobozené vlasti, dorazil s vlaječkami s nápisem „Pravda vítězí“. Toto heslo se stalo silným prvkem naší národní identity a od roku 1920 je součástí prezidentské standarty.

Medailér Mgr. Petr Horák věnoval averzní stranu medaile heraldickému lvovi, který symbolizuje českou státnost. Reverzní strana pak připomíná upálení mistra Jana Husa, jehož postava je stylizována do tvaru husitského kalicha.

Medaile je uložena do dárkového balení. Jeho součástí je příloha, která slovem a obrazem vysvětluje původ latinského citátu.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_Pravda_vitezi_proof_etue_1
2022_Ag_medaile_Pravda_vitezi_proof_etue_2
2022_Ag_medaile_Pravda_vitezi_proof_etue_3