Stříbrná medaile Apoštol Jidáš Iškariotský

Září 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Apoštol Jidáš Iškariotský
Stříbrná medaile Apoštol Jidáš Iškariotský

Na poslední stříbrné medaili České mincovny z dvanáctidílné série s názvem Apoštolové se objevuje nechvalně proslulý Jidáš Iškariotský.

Jidáš Iškariotský byl váženým apoštolem a důvěryhodným pokladníkem svých bratrů ve víře. Ježíš mu věnoval stejnou péči a projevoval stejnou lásku jako všem svým učedníkům. Jidáš byl přítomen všem Ježíšovým kázáním, byl svědkem jeho zázraků a sám díky němu dokázal uzdravovat nemocné nebo vyhánět z lidí démony. Přesto svého mistra zradil a jeho jméno se stalo synonymem podlého, věrolomného, bezcharakterního a falešného člověka. Proč Jidáš vydal Krista nepřátelům, kteří ho ukřižovali? Na to se křesťané snaží odpovědět už dva tisíce let. Možná ho svedl mamon – ostatně za polibek, kterým prozradil Ježíše, dostal třicet stříbrných mincí. Možná bylo jeho motivem vlastenectví – mohl být zklamaný, že Syn boží odmítá použít své nadpřirozené schopnosti proti nenáviděnému Římu. Možná do jeho srdce vstoupil sám ďábel. A možná byl od samého začátku součástí Ježíšova plánu – vždyť bez Jidášovy zrady by Spasitel nemohl naplnit svůj osud… Stejně tak Jidášova sebevražda nemusela být jen výrazem černého svědomí a zoufalství, ale také oddanosti. Možná se Jidáš oběsil proto, aby se co nejdříve dostal na onen svět a mohl Ježíše požádat o odpuštění.

Reverzní strana medaile, která je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS., je věnována zrádnému polibku, kterým Jidáš označil Ježíše Krista. Na averzní straně drží proradný apoštol měšec plný mincí – přemítá nad svým skutkem a na stromě za ním visí oprátka.

Završte svou biblickou sbírku posledním apoštolem!Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
1.100 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_apostol_Jidas_Iskariotsky_bk_1
2022_Ag_medaile_apostol_Jidas_Iskariotsky_bk_2
2022_Ag_medaile_apostol_Jidas_Iskariotsky_bk_3