Stříbrná medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast

Srpen 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast
Stříbrná medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast

Pátým dobrým duchem, kterému patří stříbrná medaile České mincovny z cyklu Strážci českých hor, je vládce Beskyd jménem Radegast.

Radegast, ke kterému se modlili staří Slované, byl bohem slunce, ohně a války, ale protože byl velkým milovníkem dobrého jídla a pití, stal se také patronem sklizně, hojnosti a pohostinnosti. Často v přestrojení navštěvoval obyčejné lidi, nechával se jimi hostit, a pokud byl spokojen, bohatě se jim odměňoval. V Čechách a na Moravě je proto známý také jako Radhošť – čili ten, kdo se rád nechává hostit. Přestože byl Radegast uctívaný zejména kmeny pobaltských Slovanů, které žily na území dnešního Německa, jeho domovem byly Moravskoslezské Beskydy. Na vrcholu hory, která dostala Radhošťovo jméno, stávala svatyně, kde Slované obětovali, aby získali božskou přízeň. Na oltář přinášeli ovoce, dobytek a snad i lidské oběti. Při tom na ně shlížela strašlivá socha Radegasta z ryzího zlata… Když se o chrámu dozvěděli křesťanští věrozvěstové Konstantin a Metoděj, nechali ho spálit. Pohanským kněžím se podařilo zachránit alespoň modlu, kterou ukryli hluboko do nitra hory – do podzemní svatyně, kde se možná skrývá dodnes. O tisíc let později ji na povrchu nahradila nová socha Radegasta, která rovněž vzbuzuje hrůzu i úžas…

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na horu Radhošť. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – RADEGAST – BESKYDY. Reverzní straně pak vévodí vyobrazení Radegasta v podobě polonahého divokého muže s plnovousem. Rohatá přilba a kopí symbolizují jeho roli boha války. Štít, který má na prsou, vyjadřuje jeho úlohu boha slunce. Snop obilí ho definuje jako boha sklizně.

Sběratelská série představí celkem šest horských duchů z celé republiky.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
2.090 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_Beskydy_a_Radegast_proof_etue_1
2022_Ag_medaile_Beskydy_a_Radegast_proof_etue_2
2022_Ag_medaile_Beskydy_a_Radegast_proof_etue_3