Stříbrná mince Pravěký svět - Pachycephalosaurus

Květen 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Pravěký svět - Pachycephalosaurus
Stříbrná mince Pravěký svět - Pachycephalosaurus

Čtvrtým druhohorním ještěrem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny z cyklu Pravěký svět, je pachycephalosaurus.

Charakteristickým znakem pachycephalosaura byla jeho mimořádně tlustá lebka, která tvořila jakousi ochrannou přilbu. Vrchol lebeční kosti byl více než 25 centimetrů silný. Tento neobvyklý rys vedl k hypotéze, že dinosaurus svou obrněnou hlavu používal jako beranidlo při obraně před predátory nebo v čase páření, kdy dva rivalové pořádali soutěž ve srážení – podobně jako dnešní ovce a kozy. Není ale jisté, jestli by jejich obratle unesly takovou zátěž. Hlavu pachycephalosaura zdobil ještě věnec kostěných růžků. Ze zubů pětimetrového tvora vyplývá, že byl býložravý a spásal tuhou vegetaci.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Petr Patka, DiS., vyobrazení tlustolebého pachycephalosaura v živých barvách, kterých bylo docíleno pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální malbu. V raženém reliéfu je patrná druhohorní divočina s dalšími dvěma soupeřícími pachycephalosaury. Kompozici reverzu uzavírá opis PACHYCEPHALOSAURUS. Averzní strana mince, která je společná celému cyklu, pak předkládá zkamenělou kostru tyrannosaura a anglický opis PREHISTORIC WORLD (Pravěký svět). Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.090 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Pachycephalosaurus_proof_etue_1
2022_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Pachycephalosaurus_proof_etue_2
2022_1_NZD_Ag_Praveky_svet_Pachycephalosaurus_proof_etue_3