Sada dvou stříbrných mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž

Květen 2022 - Pamětní mince ČM - Sada dvou stříbrných mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž
Sada dvou stříbrných mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž

Sada dvou stříbrných mincí České mincovny připomíná jeden z nejvzácnějších předmětů Svatovítského pokladu – korunovační kříž.

Když svatý Václav v 10. století získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta, nejspíš netušil, že se začala psát historie jednoho z největších chrámových pokladů v Evropě. Domovem Svatovítského pokladu se stala rotunda svatého Víta. Tu nechal kníže Václav postavit na Pražském hradě, kde později vyrostla stejnojmenná katedrála. Různorodou sbírku dechberoucích liturgických předmětů nevyčíslitelné hodnoty rozšiřovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové. Zahrnovala zdobené relikviáře, monstrance, vyšívaná roucha, korunovační klenoty a mnoho dalšího. Ve 14. století, kdy byly ostatky svatých největšími cennostmi Evropy, byl nejvzácnější částí pokladu zlatý kříž. Nechal ho zhotovit Karel IV. jako schránku na nejcennější relikvie českého království, jež byly spojené se životem a utrpením samotného Ježíše Krista. Přepychově zdobený relikviář představoval pro zbožného muže kousek samotného nebe. Ukrýval hřeb a třísky z Kristova kříže, trny z jeho koruny, provaz, kterým byl bičován, a houbu, kterou mu byl podáván ocet. Kříž obsahoval také ostatky Ježíšových blízkých – svatého Jana Křtitele, který ho pokřtil ve vodách Jordánu, a svaté Anny, matky Panny Marie. Relikviářový kříž byl pravidelně přítomen při korunovačním obřadu českých králů, a proto vstoupil do dějin jako korunovační…

Pozlacený korunovační kříž
najdete na reverzní straně obou stříbrných mincí v sadě. V reliéfu první mince ho doprovází korunovaný portrét Karla IV. z profilu. Doplňkovým motivem druhé mince je symbol chrámu svatého Víta v podobě svatovítského kohouta, který je umístěn na hřebeni katedrály jako korouhvička. Averzní strana je společná oběma mincím a nese dekorativní ornamenty. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022. To vše je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS.

Díky selektivnímu pozlacení působí svatý kříž na stříbrných mincích realistickým dojmem.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 2x 37 mm, hmotnost: 2x 31.1 g (1 Oz), nominál: 2x 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, pozlaceno
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
4.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_2x2_NZD_Ag_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_1
2022_2x2_NZD_Ag_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_2
2022_2x2_NZD_Ag_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_3
2022_2x2_NZD_Ag_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_4
2022_2x2_NZD_Ag_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_5
2022_2x2_NZD_Ag_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_6