Stříbrná medaile Kult osobnosti - Matka Tereza

Květen 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Kult osobnosti - Matka Tereza
Stříbrná medaile Kult osobnosti - Matka Tereza

Na první stříbrné medaili České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje kontroverzní postava Matky Terezy.

Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Dodání je cca do 14 dnů od rezervace.

Matka Tereza je moderní ikonou, příkladem lidské dobroty, empatie a lásky. Byla činorodá, praktická a plně oddaná své věci – službě Kristovi prostřednictvím pomoci potřebným. Poté, co se jako mladá řeholnice ze zapadlého kouta východní Evropy dostala do ulic Kalkaty, začala pečovat o nemocné a umírající. Zakládala útulky, sirotčince, nemocnice a školy a její obrovské úsilí položilo základy nevídaného humanitárního díla. Její kongregace Misionářek lásky se rozšířila do těch nejzbídačenějších koutů planety. Svou prací inspirovala mnoho lidí, které přiměla k pomoci druhým a ke vzájemné vstřícnosti. Obyčejní i mocní lidé obdivovali její opravdovost a byli přitahováni pokojem, který z ní vyzařoval, přestože potají zápasila s náboženskými pochybnostmi. I když neměla osobní majetek ani politickou funkci, patřila k nejmocnějším ženám 20. století a již za života se stala legendou… Nositelka Nobelovy ceny za mír, která byla svatořečena, však měla i své temné stránky. Byla katolickou fundamentalistkou, která brojila proti rozvodům, antikoncepci a potratům, jež označovala za největší hrozbu pro pokoj ve světě. V jejích zařízeních bujel kult smrti a utrpení. Umírající živořili v otřesných hygienických podmínkách a trpěli bez utišujících prostředků, což je mělo přiblížit Kristu. „Je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší,“ nechala se slyšet žena, jejíž sestry vnucovaly umírajícím křest. Značné finanční prostředky, které kongregace neváhala přijímat i od diktátorských režimů, zmizely neznámo kam…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá portrét modlící se Matky Terezy doplněný jejím jménem a životními daty v angličtině. Reverzní straně pak vévodí citát, který je řeholnici přisuzován, zapsaný v její rodné albánštině – UNË JAM VETËM NJË LAPS I VOGËL NË DORËN E ZOTIT – čili Jsem jen malou tužkou v ruce Boží. Civilní jméno Matky Terezy znělo Agnesë Gonxhe Bojaxhiu, a doplňkovým motivem reverzu je proto ještě slovo GONXHE, které obklopuje nerozkvetlou květinu a které v albánštině znamená Poupátko.

Součástí každé medaile je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Matku Terezu očima historika Pavla Kosatíka.

 Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_Matka_Tereza_proof_etue_1
2022_Ag_medaile_Matka_Tereza_proof_etue_2
2022_Ag_medaile_Matka_Tereza_proof_etue_3