Stříbrná mince Objevení Ameriky - Kryštof Kolumbus

Duben 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Objevení Ameriky - Kryštof Kolumbus
Stříbrná mince Objevení Ameriky - Kryštof Kolumbus

Popis produktu pro Vás připravujeme.

Druhá stříbrná mince České mincovny z minisérie s názvem Objevení Ameriky připomíná dobrodružství janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba.

V 15. století se sice všeobecně vědělo, že Země je kulatá, ale i tak o ní panovaly zkreslené představy. Mapy světa rozhodně nebyly úplné – známý svět složený z Evropy, Afriky a Asie tenkrát končil Čínou, kterou popsal cestovatel Marco Polo. Hranice lidského poznání se však měly co nevidět posunout, a to díky omylu cílevědomého mořeplavce… Janovský rodák Kryštof Kolumbus, který vstoupil do služeb španělské koruny s tím, že pro ni objeví novou cestu do Asie, byl nadšený kartograf a navigátor, ale špatně spočítal obvod Země. Kdyby tušil, že jeho vysněná Indie je ve skutečnosti třikrát dál, než předpokládal, nikdy by neprobádaným západním směrem nevyplul. Tehdejší lodě by neuvezly dostatek zásob a všichni jeho námořníci by zemřeli. Dne 12. října 1492 však Kolumbus dorazil k neznámému ostrovu, což ho utvrdilo v přesvědčení, že jeho výpočty jsou správné. Předpokládal, že dosáhl východního břehu Indie, a místní obyvatele proto nazval indiány. Ve skutečnosti ale objevil Bahamy. Ostrov pojmenoval San Salvador a odtud se vydal přes Kubu na ostrov Hispaniola, kde se dnes rozkládají státy Haiti a Dominikánská republika. Další Kolumbovy výpravy přes oceán vedly například na Jamajku a také ke břehům skutečné pevniny – dnešní Venezuely a Panamy. Kolumbus pro západní svět objevil úplně nový kontinent, který Evropané rychle kolonizovali, ale přesto byl až do své smrti skálopevně přesvědčený, že přistál u asijských břehů…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá portrét Kryštofa Kolumba z profilu. Mincovní plochu vyplňují vlny, na kterých se kolébají tři španělské plachetnice. Vlny, které obklopují Severní a Jižní Ameriku, najdete také na averzní straně, jež je společná celému cyklu objevitelských mincí. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Minci doprovází výpravná brožura, která slovem a obrazem přibližuje Kolumbovy cesty do Ameriky.

 Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_2_NZD_Ag_Objeveni_Ameriky_Krystof_Kolumbus_proof_obal_1
2022_2_NZD_Ag_Objeveni_Ameriky_Krystof_Kolumbus_proof_obal_2
2022_2_NZD_Ag_Objeveni_Ameriky_Krystof_Kolumbus_proof_obal_3