Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd

Duben 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd
Stříbrná medaile Strážci českých hor - Jeseníky a Praděd

Praděd – vládce Jeseníků – je čtvrtým dobrým duchem, který se objevuje na stříbrné medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

V Jeseníkách se již od dob starých Keltů těžily a zpracovávaly kovy. Místní horalové potřebovali ochránce a tehdy se zrodil mocný duch. Nikdo přesně neví, odkud se vzal, ale traduje se, že šlo o horníka, který po smrti zůstal ve světě živých, aby držel ochrannou ruku nad svými potomky. Ti pak svého prapředka s vděčností nazývali Pradědem… Vládce Jeseníků se zjevuje jako mohutný stařec s dlouhým bílým vousem, hornickou halenou a kahancem. Oceňuje lidskou dobrotu a pomáhá chudým, ale trestá každého, kdo ubližuje nevinným. Když se Praděd hněvá, nad nejvyšší horou Jeseníků, která nese jeho jméno, se blýská. Pověst praví, že pod majestátním vrcholem se ukrývá jiný svět. Přesvědčil se o tom třeba hamižný pasáček ovcí, který z Pradědova podzemního paláce málem nevyvázl živý…

Akademická sochařka Majka Wichnerová vdechla sérii takřka pohádkovou atmosféru. Averzní strana pamětní medaile předkládá pohled na přírodu Jeseníků s vysílačem a rozhlednou v pozadí. Kompozici dotváří opis STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – PRADĚD – JESENÍKY. Reverzní straně pak vévodí duch Praděd v podobě vousatého horníka s kladívkem a kahancem.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.

 Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
2.090 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2022_Ag_medaile_Jeseniky_a_Praded_proof_etue_1
2022_Ag_medaile_Jeseniky_a_Praded_proof_etue_2
2022_Ag_medaile_Jeseniky_a_Praded_proof_etue_3