Stříbrná mince Kniha Džunglí - Medvěd Balú a černý panter Baghíra

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Kniha Džunglí - Medvěd Balú a černý panter Baghíra
Stříbrná mince Kniha Džunglí - Medvěd Balú a černý panter Baghíra

Na druhé stříbrné minci České mincovny ze čtyřdílné minisérie inspirované Knihou džunglí Rudyarda Kiplinga se představují medvěd Balú a panter Baghíra.

Chlapec jménem Mauglí vyrůstá mezi vlky,
jenže jeho cesta ke členství ve smečce nebyla jednoduchá. Vlci zprvu zvažovali, že osiřelé lidské mládě předhodí tygrovi, ale na přímluvu Balúa a Baghíry ho nakonec přijali mezi sebe… Balú je starý a věčně ospalý hnědý medvěd, který se živí medem a kořínky. Malá vlčata učí drsným, ale spravedlivým zákonům, které musí znát a respektovat každý obyvatel džungle. Mauglí sice není zrovna poslušným žákem, ale vlídný a velkorysý učitel si ho přesto oblíbí… Baghíra je černý panter, který vykoupil Mauglího život zabitím býka. Lstivý a divoký lovec si s chlapcem, kterého oddaně chrání, dobře rozumí, protože se narodil do zajetí, a tak se vyzná nejen v džungli, ale i ve světě lidí…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který je autorem mince, věnoval její reverzní stranu Mauglího výuce. Sedící medvěd dává malému chlapci lekci a panter, který odpočívá na větvi, je pozoruje. Kompozici dotváří anglický nápis BALOO AND BAGHEERA. Averzní strana mince pak předkládá indickou džungli plnou neposlušných opic. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1500 ks)
1.690 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_medved_Balu_a_Baghira_proof_etue_1
2022_1_NZD_Ag_medved_Balu_a_Baghira_proof_etue_2
2022_1_NZD_Ag_medved_Balu_a_Baghira_proof_etue_3