Stříbrná mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell
Stříbrná mince Obrněná technika - Mk VIII Cromwell

První stříbrná mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná britský tank Mk VIII Cromwell, který sloužil za druhé světové války.

Na začátku druhé světové války se Britové drželi své koncepce křižníkových tanků. Tento typ obrněné techniky, který se vyznačoval vysokou pohyblivostí, byl určen k obchvatům protivníka, překvapivým nájezdům a provádění průzkumu. Křižníkové tanky spoléhaly na rychlost, která šla ruku v ruce s nízkou hmotností, a proto disponovaly jen tenkým pancéřováním a slabou výzbrojí. Katastrofální porážka ve Francii a bezútěšné boje v severní Africe však dovedly britský generální štáb k hořkému poznání, že jejich představy byly mylné, protože vysoká rychlost nemůže kompenzovat nedostatečnou schopnost obrany a útoku. Bez prostředku, kterým by mohla čelit neustále modernizovaným německým tankům a samohybným dělům, vznesla britská armáda požadavek na vývoj konkurenceschopného vozidla, které by obstálo na novodobém bojišti. Nový stroj – označovaný jako těžký křižníkový tank – dostal jméno Cromwell a britským tankistům dal možnost být rovnocennými soupeři Němců. Svým pancéřováním a palebnou silou se mohl měřit se středními tanky, ale zároveň zůstal hbitý. Byl dokonce nejrychlejším britským tankem válečných let.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta, předkládá dvě vyobrazení britského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis Mk VIII Cromwell a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Mk_VIII_Cromwell_proof_obal_1
2022_1_NZD_Ag_Mk_VIII_Cromwell_proof_obal_2
2022_1_NZD_Ag_Mk_VIII_Cromwell_proof_obal_3