Stříbrná dvouuncová mince Archanděl Michael

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná dvouuncová mince Archanděl Michael
Stříbrná dvouuncová mince Archanděl Michael

Prvním archandělem, který se objevuje na stříbrné minci České mincovny, je Michael.

V modlitbách se můžeme obracet přímo k Bohu nebo k jeho prostředníkům, kteří dohlížejí na nejrůznější aspekty naší existence. K nejuctívanějším božským bytostem, které naslouchají lidským přáním a pomáhají potřebným, patří archandělé. Cesty Páně jsou často nevyzpytatelné, a když se na nich ztratíme, díky těmto laskavým a neúnavným nebeským poslům můžeme dosáhnout vytouženého cíle… Michael, jehož jméno pochází z hebrejského מִיכָאֵל‎ – Mīḳā'ēl – čili Bohu podobný, je považován za nejmocnějšího ze všech archandělů. Mezi nebeskými bytostmi je vůdcem a velitelem, který je spravedlivý a milosrdný, ale zároveň mocný a obávaný. Potřebným poskytne sílu, odvahu a ochranu před zlem. Pomáhá zbavit se strachu a dodává sebevědomí.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky MgA. Terezy Eisnerové, předkládá charakteristické vyobrazení Michaela. Archanděl, který má v jedné ruce váhy a ve druhé kopí, vítězí nad poraženým ďáblem. Tento výjev odkazuje na pasáž ze Zjevení svatého Jana: „A strhla se bitva na nebi: Michael a jeho andělé se utkali s drakem. Drak i jeho andělé bojovali, ale nezvítězili, a nebylo již pro ně místa v nebi. A veliký drak, ten dávný had, zvaný ďábel a satan, který sváděl celý svět, byl svržen na zem a s ním i jeho andělé.“ Na averzní straně mince najdete andělskou tvář obklopenou perutěmi a zářícími paprsky. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Mince s vyobrazením archanděla poslouží především jako dárek – například jako talisman pro toho, kdo potřebuje pomocnou ruku v těžké chvíli. Do certifikátu pravosti proto můžete vepsat věnování nebo jiný vzkaz pro obdarovaného…Autor: MgA. Tereza Eisnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 62.2 g (2 Oz), nominál: 5 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
3.190 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Ag_2_Oz_Archandel_Michael_proof_etue_1
2022_5_NZD_Ag_2_Oz_Archandel_Michael_proof_etue_2
2022_5_NZD_Ag_2_Oz_Archandel_Michael_proof_etue_3
2022_5_NZD_Ag_2_Oz_Archandel_Michael_proof_etue_4
2022_5_NZD_Ag_2_Oz_Archandel_Michael_proof_etue_5