Stříbrná mince Bohové světa - Apollón

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Apollón
Stříbrná mince Bohové světa - Apollón

Popis produktu pro Vás připravujeme.

Dodání je cca do 7 dnů od obejdnání.

Další stříbrná mince České mincovny z cyklu, který připomíná starodávné bohy z celého světa, vzdává hold Apollónovi.

Apollón
byl jedním z nejvýznamnějších a nejkomplikovanějších bohů starých Řeků. Vážili si ho nejen smrtelníci, ale také ostatní bohové. Jeho otec Zeus mu důvěřoval natolik, že ho pověřil, aby lidstvu oznamoval božskou vůli, což Apollón prováděl sesíláním věšteb a proroctví. Na Diovo přání také udržoval na světě pořádek. Nemorální, zpupné a bezbožné skutky trestal pomocí svého luku a neomylných šípů, které šířily mor. Ve střeleckém umění se dokonce vyrovnal své sestře – bohyni lovu Artemis, která s ním tvořila nerozlučnou dvojici. Apollón však dokázal také léčit a od laskavých a spravedlivých lidí odvracel přírodní pohromy. Byl bohem světla – nejen slunečních paprsků, ale také světla vědění a pravdy. Chránil stáda a pastviny, které byly zdrojem života, a pomáhal zakládat města, která byla centry rozumu a umění – hudby, poezie, tance, …

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Bc. Zuzany Hubené, DiS., předkládá spanilého Apollóna. Bůh, jehož vypracované tělo zakrývá jen pruh látky, hraje na starodávnou řeckou lyru. Kompozici dotváří dvojice spletitých ornamentů. Dekorativní řecké motivy najdete také na averzní straně mince, kde je doprovázejí ornamenty severského, slovanského, keltského a egyptského původu – averz je totiž společný celému ročníku božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2022.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Asamat Baltaev, DiS. / Bc. Zuzana Hubená, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155 g (5 Oz), nominál: 10 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Apollon_patina_1
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Apollon_patina_2
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Apollon_patina_3
2022_10_NZD_Ag_5_Oz_Bohove_Apollon_patina_4