Stříbrná mince Mléčná dráha - Pluto

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Mléčná dráha - Pluto
Stříbrná mince Mléčná dráha - Pluto

Sběratelská série České mincovny s názvem Mléčná dráha volně navazuje na populární cyklus Sluneční soustava. První stříbrná mince zkrášlená kolorováním splácí „dluh“ z minulosti a předkládá Pluto, které je posledním velkým tělesem sluneční soustavy.

1. mince do série !

Pluto,
pojmenované po řecko-římském bohovi podsvětí, bylo objeveno roku 1930 a stalo se devátou planetou sluneční soustavy. V roce 2006 však došlo ke změně astronomické klasifikace a vzdálené těleso bylo degradováno – zařadilo se mezi takzvané trpasličí planety. Předpokládá se, že má pevné jádro a jeho členitý ledový povrch tvoří metan, dusík i voda. Průměrná teplota činí minus 230 stupňů Celsia. Přestože je Pluto menší než náš Měsíc, má pět známých oběžnic, z nichž největší je Charon.

Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., vyobrazení Pluta v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie kolorování. Jako předloha nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autor mince vytvořil originální akvarelovou malbu. V raženém reliéfu je patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami osmi planet sluneční soustavy a kompozici uzavírá nápis PLUTO. Averzní strana mince vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje portrét Alžběty II. Ten je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2022 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince – tichomořského ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(2500 ks)
1.790 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_Pluto_proof_obal_1
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_Pluto_proof_obal_2
2022_1_NZD_Ag_Mlecna_draha_Pluto_proof_obal_3