Stříbrná mince Kniha Džunglí - Mauglí a had Ká

Leden 2022 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Kniha Džunglí - Mauglí a had Ká
Stříbrná mince Kniha Džunglí - Mauglí a had Ká

První stříbrná mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie inspirované Knihou džunglí Rudyarda Kiplinga je věnována lidskému mláděti Mauglímu a krajtě jménem Ká.

K dodání máme také společnou plechovou etuji pro celou sérii.

Chlapec Mauglí
je člověkem, ale vyrůstá v indické džungli mezi zvířaty. Jeho neobyčejný příběh se začal psát, když jako batole unikl ze spárů tygra Šér Chána a stal se členem vlčí smečky. Jak Mauglí dospívá, učí se žít v džungli, ctít její zákony a přežít navzdory všudypřítomnému nebezpečí. Lidožravý tygr totiž nezapomněl a stále lační po chlapcově krvi… Život na pomezí lidského a zvířecího světa je pro Mauglího obtížný, ale naštěstí na něj není sám. Obstát v náročných zkouškách mu pomáhají nejen dobrosrdečný medvěd Balú, divoký panter Baghíra a silný vlk Akéla, ale také obávaná krajta Ká. Tento sto let starý had patří k nejmocnějším tvorům v džungli, za což vděčí svému hypnotickému pohledu. Jakmile se zahledí na nějaké zvíře, samo mu nakráčí rovnou do tlamy. Lidské mládě je ale vůči tomuto kouzlu imunní, a tak se Ká stane jeho věrným ochráncem. Pomůže mu uniknout z opičího zajetí, potkají bílou kobru a společně porazí smečku krutých dhólů.

Medailér Asamat Baltaev, DiS., který je autorem mince, věnoval její reverzní stranu setkání chlapce s krajtou v korunách stromů. Kompozici dotváří anglický opis MOWGLI AND KAA. Averzní strana mince pak předkládá indickou džungli plnou neposlušných opic. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1500 ks)
1.690 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_1_NZD_Ag_Maugli_a_had_Ka_proof_etue_1
2022_1_NZD_Ag_Maugli_a_had_Ka_proof_etue_2
2022_1_NZD_Ag_Maugli_a_had_Ka_proof_etue_3