Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie

Prosinec 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie
Zlatá mince Patroni - Svatá Lucie

Desátá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována svaté Lucii.

Lucie pocházela z dobře situované rodiny, která žila v Syrakusách na Sicílii. Již v dětství se oddala křesťanské víře, a protože slíbila, že zůstane neposkvrněnou pannou, vytrvale odmítala nabídky k sňatku. Luciina matka však svou dceru přesto zaslíbila bohatému aristokratovi. Na Lucii se mu ze všeho nejvíc líbily krásné oči, a tak si je dívka, která ho chtěla odradit, vydloubla a poslala mu je jako dar. V noci se pak stal zázrak a Panna Maria jí nadělila nové oči – ještě krásnější. Když pohanskému nápadníkovi došlo, že jeho nastávající je křesťankou, udal ji římským úřadům. Soud rozhodl, že cudná Lucie bude za trest uvržena do nevěstince, ale vojáci s ní nedokázali pohnout ani párem volů. Nakonec jí prokláli krk mečem a učinili z ní mučednici… Od té doby svatá Lucie pomáhá při nemocích očí a je vzývána nevidomými či chudými, kterým za života rozdala celé své věno. Stala se také patronkou sklářů, sklenářů, brusičů a švadlen.

Medailér David Kružliak věnoval reverzní stranu mince slepé světici s vydloubnutýma očima položenýma na podnose. Palmová ratolest, kterou drží, je symbolem mučednictví. Česko-anglický opis na reverzu uvádí SV. LUCIE – ST. LUCY. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2022 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_sv._Lucie_proof_obal_1
2022_5_NZD_Au_sv._Lucie_proof_obal_2
2022_5_NZD_Au_sv._Lucie_proof_obal_3
2022_5_NZD_Au_sv._Lucie_proof_obal_4