Zlatá půluncová mince G. Casanova

Září 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá půluncová mince G. Casanova
Zlatá půluncová mince G. Casanova

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Giacomo Casanova.

Giacomo Casanova měl stovky zájmů – působil jako spisovatel, špion, diplomat, podnikatel, intrikán, voják, hazardní hráč, houslista, dobrodruh i černokněžník. Vystudoval práva, lékařství i bohosloví. Naučil se latině, řečtině, ekonomii, matematice, historii i filozofii. Původem byl Ital, ale jeho domovem se stala celá Evropa – stal se tajným agentem Portugalců, finančním poradcem na francouzské dvoře a v Anglii přišel s projektem národní loterie. Přestože většina počinů, do kterých se vrhal rovnou po hlavě, končila krachem, vždycky si dokázal najít zámožného patrona. Chvíli byl nahoře, chvíli zase dole. Byl hostem na královských dvorech i vězněm ve špinavých celách… V jednom se mu ale dařilo neustále. Svádění, koketerie, flirtování, pletky, sex a zálety byly jeho denním chlebem. Jako milovník žen byl neúnavný a dravý, ale jeho metody byly jemné a sofistikované. Nebyl pohledný, ale zato inteligentní, okouzlující, vtipný a elegantní. Jeho komplimentům podléhaly urozené dámy i cudné řeholnice. Jakmile jednu ženu dobyl, okamžitě se pustil do další milostné avantýry… Casanovův život byl bouřlivý, ale dožil ho v nudě jako knihovník na zámku v českém Duchcově. Z nezáživné reality utíkal do snů a vzpomínek, které převedl do podoby neuvěřitelné autobiografie.

Autorem pamětní mince se stala medailérka MgA. Petra Čánská. Věrný portrét svůdníka inspirovaný dobovou malbou je na reverzní straně mince doplněn opisem GIACOMO CASANOVA. Averzní strana mince pak předkládá koláž složenou z psacího brku, Casanovova podpisu a průčelí duchcovského zámku. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti. Ten připomíná Casanovovy eskapády.Autor: MgA. Petra Čánská
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g, nominál: 25 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
32.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_25_NZD_Au_G_Casanova_proof_etue_1
2022_25_NZD_Au_G_Casanova_proof_etue_2
2022_25_NZD_Au_G_Casanova_proof_etue_3