Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast

Srpen 2022 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast
Zlatá půluncová medaile Strážci českých hor - Beskydy a Radegast

Radegast – vládce Beskyd – je pátým dobrým duchem, který se objevuje na zlaté medaili České mincovny z cyklu Strážci českých hor.

Naši dávní předkové znali celou plejádu nejrůznějších bohů a bůžků – Peruna, Velese, Svaroga, Dažboga či Radegasta, který je v Čechách a na Moravě známý také jako Radhošť. Přestože se k němu modlili převážně polabští Slované, kteří žili na území dnešního Německa, legenda praví, že Radegastovým domovem byly Moravskoslezské Beskydy. Na vrcholu hory, která byla na bohovu počest pojmenována Radhošť, stával pohanský chrám, kde prý byli vedle zvířat obětováni i lidé. Svatyni vévodila majestátní socha, která budila hrůzu, ale také úžas – na hlavě měla strašlivou přilbu a na těle pancíř z ryzího zlata. Slované zde věštili budoucnost a žádali o Radegastovu přízeň v podobě slunečního svitu, vítězství v bitvě či hojnosti jídla a pití… Když pak v 9. století do srdce Evropy dorazili křesťanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, rozhodli se pohanskému kultu učinit přítrž. Rozkázali modlu strhnout, rozsekat a spálit, ale Radegastovi věrní ji stačili ukrýt hluboko do nitra hory. Socha se sice ztratila, ale na boha slunce a blahobytu se nezapomnělo – o tisíc let později byl na vrcholu Radhoště vztyčen nový památník, který opět vzbuzuje hrůzu i úžas…

Autorkou pamětní medaile je již tradičně akademická sochařka Majka Wichnerová. Averzní strana předkládá pohled na horu Radhošť doplněný opisem STRÁŽCI ČESKÝCH HOR – RADEGAST – BESKYDY. Reverzní straně pak vévodí sám Radegast v podobě polonahého divokého muže s plnovousem. Rohatá přilba a kopí symbolizují jeho roli boha války. Štít, který má na prsou, vyjadřuje jeho úlohu boha slunce. Snop obilí ho definuje jako boha sklizně.

Ve sběratelské sérii se představí celkem šest horských duchů z celé republiky.Autor: ak. soch. Majka Wichnerová
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
39.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_Au_medaile_Beskydy_a_Radegast_proof_etue_1
2022_Au_medaile_Beskydy_a_Radegast_proof_etue_2
2022_Au_medaile_Beskydy_a_Radegast_proof_etue_3