Zlatá mince Praha - Staroměstský orloj

Květen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Praha - Staroměstský orloj
Zlatá mince Praha - Staroměstský orloj

Další pražskou pamětihodností, která se objevuje na zlaté miniminci České mincovny zasazené do repliky historické pohlednice, je Staroměstský orloj.

Historie přístroje, který měří nejen čas, ale také postavení nebeských těles, se začala psát roku 1410, a Staroměstský orloj se tak řadí k nejstarším na světě. Předkládá unikátní svědectví o technické zručnosti středověkých hodinářů a je jedinečným uměleckým dílem, ve kterém se snoubí řada rozličných stylů – od gotického po romantický. Pražský orloj je také opředen řadou pověstí, které praví, že jeho chod je spojen se samotnou existencí naší vlasti… „V době rozmachu pohlednic na konci 19. století, kdy se vydavatelé předháněli v rozmanitosti, byla unikátní pražská dominanta častým námětem jejich tvorby. Pohlednice s orlojem byly většinou orientovány na výšku, jak k tomu vybízí charakter stavby, a pohlednic koncipovaných na šířku je proto mnohem méně,“ říká znalec pohlednic Pavel Vursta.

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra Matěje Funka, dominuje astronomický ciferník Staroměstského orloje, za kterým je patrná silueta celé stavby. Kompozici dotváří opis PRAHA. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2022.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Matěj Funk
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g, nominál: 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Praha-Staromestsky_orloj_proof_1
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Praha-Staromestsky_orloj_proof_2
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Praha-Staromestsky_orloj_proof_3
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Praha-Staromestsky_orloj_proof_4
2022_5_NZD_Au_pohlednice_Praha-Staromestsky_orloj_proof_5