Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž

Květen 2022 - Pamětní mince ČM - Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž
Sada dvou zlatých mincí Svatovítský poklad - Korunovační kříž

Sada dvou zlatých mincí České mincovny vzdává hold korunovačnímu kříži, který je jedním z nejvzácnějších předmětů Svatovítského pokladu.

Svatovítský poklad,
který po staletí budovali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové, je jedním z největších chrámových pokladů v Evropě. Tvoří ho sbírka historických předmětů, jejichž liturgická, umělecká, řemeslná i materiální hodnota je nevyčíslitelná. Počátky pokladu spadají do 10. století a jsou přímo spojené s vládou svatého Václava, který získal relikvii z ramenní kosti svatého Víta. Kníže ji uložil na Pražském hradě, kde nechal vybudovat rotundu svatého Víta, kterou později nahradila stejnojmenná katedrála. Ve 14. století, kdy byly ostatky svatých největšími cennostmi Evropy, se o rozšíření pokladu významně zasadil Karel IV. Ten nechal zhotovit nejen velkolepou Svatováclavskou korunu, která od té doby spočívala na hlavách českých králů, ale také ostatkový kříž, který se stal nejvýznačnějším předmětem království. Zlatý kříž totiž ukrýval relikvie spojené se životem a utrpením samotného Ježíše Kristahřeb a třísky z Kristova kříže, trny z jeho koruny, provaz, kterým byl bičován, a houbu, kterou mu byl podáván ocet. Zbožný král z rodu Lucemburků zhotovení skvostného díla nejen inicioval, ale spolu s vynikajícími umělci svého dvora se osobně podílel na jeho celkové koncepci. Relikviářový kříž byl pak pravidelně přítomen při korunovačním obřadu Karlových nástupců, a proto vstoupil do dějin jako korunovační…

Korunovační kříž
najdete na reverzní straně obou zlatých mincí v sadě. V reliéfu první mince ho doprovází korunovaný portrét Karla IV. z profilu. Doplňkovým motivem druhé mince je symbol chrámu svatého Víta v podobě svatovítského kohouta, který je umístěn na hřebeni katedrály jako korouhvička. Averzní strana je společná oběma mincím a nese dekorativní ornamenty. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022. To vše je dílem medailérky Lenky Nebeské, DiS.

Emisní náklad čítá pouhých 200 kusů kompletních sad.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 2x 22 mm, hmotnost: 2x 7.78 g, nominál: 2x 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
34.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_2x10_NZD_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_1
2022_2x10_NZD_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_2
2022_2x10_NZD_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_3
2022_2x10_NZD_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_4
2022_2x10_NZD_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_5
2022_2x10_NZD_Svatovitsky_korunovacni_kriz_proof_6