Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš

Duben 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš
Zlatá mince Operace Anthropoid - J. Gabčík a J. Kubiš

Druhá zlatá mince České mincovny ze čtyřdílné minisérie s názvem Operace Anthropoid, která vychází u příležitosti 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, připomíná hrdinné výsadkáře Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Gabčík a Kubiš, Slovák a Čech, nebyli jen bratři ve zbrani, ale také velcí přátelé. Poprvé se setkali v červnu roku 1939 v táboře československých dobrovolníků v Polsku, kam uprchli ze svých domovin ovládaných nacisty. Okamžitě si padli do noty, přestože na první pohled nemohli být odlišnější – Gabčík byl temperamentní a impulzivní, Kubiš rozvážný a klidný. Spojovaly je však podobné osudy – pocházeli z rodin drobných zemědělců, budovali si vojenskou kariéru, nesmířili se se zánikem společného státu a rozhodli se s tím něco udělat. Z Polska se dostali do Francie, po německé invazi se vyznamenali v ústupových bojích a skončili v Anglii. Tam se zapsali do kurzu pro speciální operace a byli vybráni pro vykonání výsadkářské operace Anthropoid. Jejich úkolem, který splnili 27. května 1942, bylo odstranění zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava. Příběh kamarádů na život a na smrt však neměl šťastný konec – byli zrazeni a svou poslední bitvu svedli 18. června 1942 v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje. Raději zemřeli, než by padli do rukou nepřítele…

„Vždy, když si vzpomenu na ztvárnění tématu Gabčík a Kubiš, narážím na jejich portréty. Ale dočetl jsem se, že první volba vykonavatelů útoku padla na Jozefa Gabčíka a Karla Svobodu. Kde je Kubiš? Jan Kubiš byl pověřen až dodatečně, po zranění Karla Svobody při náročném výcviku. Proto jsem se rozhodl čerpat z fotografie, na které je vyobrazen nácvik sebeobrany bezejmenných československých parašutistů. I po seskoku mohlo dojít k něčemu nečekanému, a aktérem tak mohl být klidně někdo jiný. Jména Josef Gabčík a Jan Kubiš jsem použil »pouze« jako nadpis na minci z úcty k jejich činu,“ popisuje medailér Petr Patka, DiS., reverzní stranu mince. Averzní strana, která je společná celé čtyřdílné minisérii, připomíná osud sedmi československých výsadkářů, kteří nalezli smrt v kryptě pražského kostela – předkládá sedm křížů, letopočet 1942 a okno krypty se zřetelnými stopami po nepřátelské střelbě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averzní strana ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

 



Autor: Petr Patka, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Au_OA_Gabcik_a_Kubis_proof_etue_1
2022_10_NZD_Au_OA_Gabcik_a_Kubis_proof_etue_2
2022_10_NZD_Au_OA_Gabcik_a_Kubis_proof_etue_3