Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Artemidin chrám v Efesu

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Artemidin chrám v Efesu
Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Artemidin chrám v Efesu

Třetím ze sedmi divů starověkého světa je Artemidin chrám v Efesu. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

Artemidin chrám v Efesu
– centrum kultu bohyně lovu a plodnosti, které se nacházelo na pobřeží Malé Asie – byl největším z antických řeckých chrámů. Nesloužil pouze k náboženským účelům, ale také jako místo obchodování, setkávání a pořádání slavností či sportovních her. Velkolepý mramorový svatostánek zdobený drahokamy, vzácnými kovy a četnými uměleckými díly se stal etalonem iónského architektonického řádu, ale roku 356 před naším letopočtem ho bohužel strávily plameny. Mohl za to šílený žhář, který se chtěl tímto barbarským činem navždy zapsat do dějin. Muž jménem Hérostratos propadl hrdlem, a aby se ho nikdo nepokoušel napodobit, pod trestem smrti bylo zakázáno zmiňovat jeho jméno. Historik Theopompos však neuposlechl, prokleté jméno zaznamenal, a Hérostratos se tak stal světoznámým, jak si přál…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá vyobrazení Artemidina chrámu, které vychází mimo jiné z dobových mincí. Anglický opis uvádí THE TEMPLE OF ARTEMIS AT EPHESUS. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
63.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_50_NZD_Au_Artemidin_chram_v_Efesu_proof_etue_1
2022_50_NZD_Au_Artemidin_chram_v_Efesu_proof_etue_2
2022_50_NZD_Au_Artemidin_chram_v_Efesu_proof_etue_3