Zlatá půluncová mince Johann Wolfgang Goethe

Březen 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá půluncová mince Johann Wolfgang Goethe
Zlatá půluncová mince Johann Wolfgang Goethe

Na zlaté minci České mincovny z volného cyklu, který připomíná významné osobnosti světových dějin, se objevuje Johann Wolfgang Goethe. Ten se do dvorany velikánů zařadil v roce, kdy uplynulo 190 let od jeho smrti.

Německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe, který je považován za největší literární osobnost své doby, stvořil na přelomu 18. a 19. století neuvěřitelně rozsáhlé a pečlivě propracované dílo. Zanechal po sobě lyriku, dramata, epiku, rozsáhlou korespondenci i teoretické spisy. Inspirovaly ho německé pověsti i nešťastná láska, antika i Shakespeare. Do svých děl promítl rezignovanou melancholii i odhodlaný vzdor. Nezkušeným mladíkům pomáhal najít cestu životem, zkušeným hudebním skladatelům nabízel novou inspiraci. Překračoval konvence, ale přitom je nebořil. Jeho přístup ke skutečnosti a k objevování světa byl literární a zároveň vědecký. Přestože vstoupil do dějin jako spisovatel světového významu, byl také schopným právníkem, zákonodárcem a ministrem, zdatným malířem, sochařem a projektantem silnic, vyhlášeným znalcem mincí, porcelánu a barev. Není divu, že Heinrich Heine Goetha popsal jako „košatý strom, který všechny zastínil a nechal je uschnout“.

Autorem pamětní mince se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Věrný portrét spisovatele inspirovaný dobovou malbou je na reverzní straně mince doplněn opisem JOHANN WOLFGANG GOETHE. Averzní stranu mince, jež je věnována Goethově slavné monumentální tragédii, stravují plameny, ve kterých se objevuje nápis FAUST. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Minci, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, doprovází obrázkový certifikát pravosti. Ten připomíná Goethova nejznámější díla.Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g, nominál: 25 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
32.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_25_NZD_Au_J_W_Goethe_proof_etue_1
2022_25_NZD_Au_J_W_Goethe_proof_etue_2
2022_25_NZD_Au_J_W_Goethe_proof_etue_3